Cimbirodalom
Mivel jellemezhetnénk jobban, mint a róla és művéről írott, az ő és alteregói és remekművei által ihletett versek, regények sorából kiemelve Nagy László Szindbád című versének részletével. Igen, az „élet álom” és „vándorol a nagy szomjazó az évszakok hajóján, hétrétű szivárványon, lángpalotában. Hajózik a szerelem harmatán, kínok tuskóin át a végletes télbe. És csak árnya zuhan vissza a csókok és a borok poharába. Szindbád havazik.”
S mellesleg megbántva s mélakórosan is egyre írja remekműveit. Elindul a vörös postakocsi, valakit elvisz az ördög és Szindbád és Rezeda Kázmér és Nagybotos Viola s mind a többiek bánatos arcukat a poharukban gyöngyöző bor tükrében hosszan elnézegetik. És emlékeznek! És feltámad egy, talán soha nem volt boldog Magyarország! „Soha ennyi szép, nyugodt, kövér embert nem lehetett látni a hazában, mint Ferenc József uralkodása alatt”– írja Krúdy, s vonulnak a tegnapok ködlovasai, s tarokk-kártya szerűen terülnek szét az évszakok varázsló hajósának kezében a tizenkilencedik század vizitkártyái...
Kevesen tudják, hogy a szerteágazó és mennyiségileg is hatalmas életműben a remekművek: A vörös postakocsi, a Szindbád-novellák, az Őszi versenyek, a Napraforgó, az Asszonyságok díja, a Mit látott Vak Béla szerelemben és bánatban, a Kleofásné kakasa, a Hét bagoly, a Valakit elvisz az ördög, a Boldogult úrfikoromban s a számtalan zseniális elbeszélés mellett Krúdy a gyerekeknek is üzen. Akárcsak nagy elődei, Jókai Mór és Mikszáth Kálmán, vagy kortársai: Benedek Elek vagy Móra Ferenc ifjúsági regényekben, elbeszélésekben, pompás anekdoták sorában igyekszik nemzete serdülő tagjait is... tanítani...
Egy vérbeli Krúdy-anekdotát nyújtunk át most az ifjú olvasónak.
Értékét csak növeli, hogy szívünknek kedves, igazságos királyunk magasodik fel benne – felejthetetlenül!...
Bogdán László
Krúdy Gyula
A zöld vadász
Hajdanában az volt a szokás, hogy a suszterinas legénnyé avatása ünneppel volt összekötve. Meg is érdemelték a kis inasok az ünnepet. A kádárnál hat évig, a kovácsnál hét évig, a komoly és nehéz szűrszabóságnál nyolc évig kellett inaskodni, amíg legény lehetett a gyerekből.
A legény letette a vizsgát, aztán elment vándorolni, világot látni.
A vándorló legények messzi országokba elvetődtek.
Nemegyszer megtörtént, hogy a debreceni csizmadialegény a tulipánok országát, Hollandiát is megjárta.
Látott, tanult, tapasztalt útközben. És egy-két évi vándorlás után, midőn hazatért városába, éppen olyan okos ember volt, mint akármelyik mester.
Fafutyi Palkó Eperjesen nyolc évig volt kovácsinas.
Azért tartott ennyi ideig a dolog, mert akkoriban a kovácsoknak kellett elvégezni a lakatosok munkáját, de még a fegyvercsináláshoz is érteni kellett.
Fafutyi Palkó megtanult mindent Zobrói uramnál, a híres eperjesi kovácsnál, akinél jobban lovat vasalni senki sem tudott azon a vidéken.
Legény lett Palkó. Vándorútra indult.
Az öreg Zobrói útravalónak ezt a tanácsot adta:
– Három helyen kell megfordulni az igazi kovácsnak. Az első Bécs városa, ahol a legjobb, legerősebb láncokat készítik. A második utad Kölnbe legyen, ahol azokat a szekereket vasalják, amelyek három országon utaznak át, és csak akkor kell újra javítani, amidőn megint Kölnbe érnek. A harmadik vizsgát a zöld vadásznál kell letenni. De a zöld vadászt nem lehet keresni. Megtalál ő minden vándorlegényt.
Palkó megköszönte az útravalót, és úgy nekiindult az országútnak, hogy estére már az eperjesi tornyokat sem látta a háta mögött.
Ment, mendegélt.
A szegény vándorló legénynek akkoriban szívesen adtak szállást, kivált a kovácsnak, mert mindenütt volt egy kis munka a ház körül. Ajtók, ablakok megereszkedtek, zárak elromlottak. Palkó ügyes kézzel javította ki a beteg lakatokat, zárakat, és sehol sem időzött tovább, mint egy napig.
Útközben találkozott mindenféle mesterségű vándorlegénnyel. A szűrszabók Lengyelországba mentek cifra munkát látni, a paszományosok Törökországba. Csak kováccsal nem találkozott.
Midőn Bécsbe érkezett, már tudta a kötelességét.
Első útja ahhoz a sarokhoz vezetett, ahol a város közepén egy hatalmas cölöp volt a földbe ásva.
Minden vándorló legénynek kötelessége volt szeget verni a cölöpbe.
Palkó is beverte a maga szögét a sok közé, és a szegek formájáról megállapítgatta, hogy micsodásak a szegek.
A magyar szegeket nyomban megismerte a formájukról. A német szeget is ismerte. Az apró fejű olasz szegek recézett fejükkel kiváltak a sorból.
Ezután Fafutyi Palkó körülnézett Bécs városában az ottani kovácsok között, megtanulta a lánccsinálást, aztán továbbvándorolt.
Ment, mendegélt idegen tájakon, idegen országokban, emberek között, akiknek a nyelvét sem értette. Megmutatta a kalapácsát, s az emberek munkát adtak neki. Mert igen rosszul vasalták arrafelé a lovakat, minduntalan patkolni kellett a patájukat.
Az eperjesi kovács aztán úgy megvasalta a német lovakat, hogy tán még mai napig se mozdult meg lábukon a patkó.
Köln városába érve, hasonlóképpen beverte a szeget a vándorlók oszlopába, megtanulta a kocsikerékkel való bánásmódot.
Most már csak egy szege maradt.
Arról a szegről a zöld vadász rendelkezik.
Kérdezősködött az útjában mindenfelé a zöld vadász után. De ezen a vidéken azt nem ismerték.
Csak egy öreg kovács tudott annyit mondani, hogy a zöld vadásszal akkoriban szoktak találkozni a magyar vándorló legények, midőn útjuk hazafelé visz.
Ott lakik a vadász valahol Buda környékén, ha igaz.
Fafutyi Palkó még ment egy darabig előre, de akkor útját állta a tenger. Akár akart, akár nem: fordulni kellett, a vízen még a legügyesebb kovácslegény se tud járni.
Még egyszer végigment az országokon, amelyeket bejárt odáig. Kölnben, Bécsben már új szegeket talált a maga szöge mellett. Új vándorlók jártak itt azóta.
Már magyarul beszéltek az emberek körülötte, amikor egy este pihenőre tért a Duna mentén, egy erdőben.
Nagy követ tett vánkosnak a feje alá, és lehunyta a szemét. Éppen azt álmodta, hogy az eperjesi kovács asztalánál egy nagy tál pecsenyét falatozik, amikor valaki megrázta a vállát.
– Hé, legény, ébredj! – kiáltotta valaki.
Megdörzsölte a szemét.
A zöld vadász állott előtte.
Zöld ruhája, zöld süvege volt, s a vállán fegyver, amint az erdőben vadászott.
– Miféle mesterséged van?
– Kovács vagyok, uram – felelt Palkó. – Ha volna valami kis munka a háznál, jó szóért meg szíves bánásmódért készséggel elvégzem.
– No, ez derék dolog! – kiáltott fel a zöld vadász. – Már régen láttam kovácsot. A lakatjaim mind elromlottak. Gyere velem.
Az erdőből a hegytetőre vezette Palkót a vadász.
Egy fényes kastély állott a hegyen, de a kastély kapuja zárva volt.
– Elvesztettem a kulcsot a kapuhoz. Ki tudod-e nyitni a zárat?
Palkó nem felelt, csak elővette a szerszámjait.
Egyet–kettőt koppantott a kapura – már nyitva is volt.
– Ügyes gyerek vagy – mondta a zöld vadász. – De még nem vagyunk túl a bajon. Az éléskamra kulcsát is elvesztettem. Annak furfangosabb zára van, mint a kapunak, a sok pákosztos cseléd miatt. Éhes vagy?
– Az – felelt Palkó.
– Hát csak akkor lesz ennivalónk, ha a kamra lakatját kulcs nélkül felnyitod.
Fafutyi Palkó nekilátott a munkának. Furfangos lakat volt az, nehezen engedett, Palkó jól belefáradt, amíg megbirkózott a zárral. De csak kinyitotta az ajtót.
A kamra tele volt mindenféle ennivalóval, oldalassal, szalonnával, sonkával, kolbásszal.
– Együnk, öcsém – mondta a zöld vadász.
De tán még ki sem mondta a szót, mire Palkó már egy fél rőf kolbászt is lenyelt. Mert harmadik napja nem evett.
Jóllakott Palkó, hogy mozdulni is alig bírt, de a zöld vadász most adta fel a legcsábítóbb munkát.
– A pénzesládám kulcsa is elveszett. Ha kinyitod a ládát, kapsz annyi tallért, amennyi a süvegedben elfér.
Nagyot ugrott erre Palkó. Hisz éppen az kellett neki legjobban. A messzi vándorlásban elrongyolódott. Mindjárt vehet ruhát. A szerszámjai is elkoptak. Vehet új szerszámot. Még valami ajándékot is vihet haza a gazdája kislányának, akit gyerekkorában a bölcsőben ringatott.
– Hol az a láda? – kérdezte.
A zöld vadász a toronyba vezette a kovácsot.
Ott állott a mázsányi láda a fal mellett, kovácsoltvasból volt minden része. Akkora lakatok csüngtek rajta, mint egy gyermekfej.
– Most mutasd meg, hogy mit tudsz – mondta a zöld vadász, és magára hagyta Palkót. Elment aludni.
Három napig aludt a zöld vadász, három napig dolgozott Palkó a ládán.
Ilyen nehéz munkája még nem volt életében. Mintha az ördögök szerkesztették volna azokat a lakatokat! Alig bírta kinyitni őket.
De harmadnapra levette az utolsó lakatot is.
– Vadász úr, nyitva a láda! – mondta a zöld vadásznak.
– Most már azt is látom, hogy nemcsak ügyes, de becsületes ember is vagy, öcsém. Nem nyúltál magadtól a pénzhez. Hát csak töltsd meg talléraimmal nemcsak a süveged, de a zsebed is – mondta a zöld vadász.
Boldogan, büszkén érkezett haza Eperjesre Fafutyi Palkó. Elmesélte a zöld vadász történetét. Öreg kovácsmester gazdája mosolyogva hallgatta.
– Tudod–e, Palkó fiam, hogy ki a zöld vadász?
– Nem tudok róla többet, mint azt, hogy az isten áldja meg.
– A zöld vadász senki más – mondta az öreg kovács –, mint Mátyás, Magyarország királya. Ilyenformán szokta megjutalmazni az ügyes iparoslegényeket.
(Forrás: MEK)
Megjelent a Cimbora 1998/5-ös számában