Mackó úr kalandjai Puskás Tivadar találmányaival

Manapság magától értetődő, hogy gombnyomásra fény árasztja el az addig sötét szobát, megindul a mosógép, távoli országok híreit halljuk egytenyérnyi dobozkából, vagy éppen kedvenc csapatunk győztes gólját láthatjuk, otthonunkban kényelmesen üldögélve...

Mackó úr kalandjai Puskás Tivadar találmányaival

Nem így volt ez egy évszázaddal ezelőtt. Akkoriban kezdett terjedni az izzólámpás világítás, a forgódobos mosógépeket még kézzel hajtották; éppen, hogy megszerkesztették a tárcsás távbeszélő készülék első példányát, s a rádió- és televízióműsorok közvetítéséig még évtizedeket kellett várni...

Azonban 1893 elejétől Budapesten, fülhallgatóval ugyan, de bárki saját lakásában friss híreket, zeneműveket, operaelőadásokat naponta hallgathatott a telefonhírmondónak nevezett készülék segítségével. Feltalálója és megvalósítója, nem sokkal azelső „beszélő újság” megszólalását követően, 1893 március 16-án meghalt. A budapesti Kerepesi-úti temetőben emelkedő sírkövén olvasható: Ditrói Puskás Tivadar, 1844-1893, a telefonhírmondó feltalálója. Szobra már évtizedekóta a Nemzetközi Távközlési Unió genfi székházát díszíti. A telefonhírmondón kívül a telefonközpont feltalálása és főleg elterjesztése is Puskás Tivadar nevéhez fűződik. Évekig a találmányok történetének legtermékenyebb nagyságával Thomas Alva Edisonnal együtt dolgozott. Erről bővebben olvashatni Száva István a Menlo-parki varázsló című Edison-életregényben. Fél évszázadot sem kitevő élete során foglalkoztatta az elektromos meghajtású autó, a kormányozható léghajó csakúgy, mint az egészséget szolgáló város kiépítésének lehetősége.

Kereken egy évtizeddel halálát követően jelent meg Sebők Zsigmond (1861-1916) Mackó úr útnak indul című ifjúsági regénye. Hamarosan példátlan népszerűség övezte a kiegyensúlyozott Mackó Muki, a jól nevelt Dorka bocs-unokahúg, a rosszcsont-öcsike Zebulon, a kissé együgyű Horkantó sógor és a valamennyiük orra alá borsot törő Róka Miska kalandjait elmesélő könyvet. A szerző sorra írhatta a többi kötetet: Mackó úr utazásai... újabb utazásai...szárazon és vizen . Végül, már a könyvek címszereplője unokáinak, Murfuc és Mickó bocsoknak az utazásaira is sort kerített. Egy évtizeddel az első Mackó úr kötetmegjelenése után, Sebők Zsigmond útnak indította újabb mackó-hősét, Dörmögő Dömötört, Hörpintő bátyjával a Tátrába, a Dobsinai jégbarlangba... Ahogy Benedek Elek egyik író unokája, Lengyel Dénes találóan megfogalmazta: „az egykori híres mackó-utazó bejárta az egész országot és így a szerzőnek módjában állt, hogy a gyermek-olvasókkal a szebbnél-szebb tájakat, a híres épületeket, a szobrokat megismertesse!”

Mühlbeck Károly illusztrációja

Mühlbeck Károly illusztrációja

És, tegyük hozzá mindjárt, a korszak hódító találmányait, így a híres gyergyói származású feltaláló két legfontosabb találmányának, a telefonközpontnak és a telefonhírmondónak gyakorlati működésétés előnyeit, a Mackó úr újabb utazásaiból, az alábbi szövegrészletek alapján ismerhetjük meg. Már ahogy Sebők Zsigmond, a századelő gyermekolvasóival ezeket láttatni akarta.

Egyébként, Benedek Elek nevét nem véletlenül emlegettük. Elek apó már jó három évtizeddel a Cimbora megalapítása előtt megindította a szintén erdélyi születésű (Radnót) Pósa Lajossal (1850-1914) a csaknem félévszázadon át megjelenő Az Én Újságom című nevezetes gyermeklapot. Utóbb ennek alapnak szerkesztője, az ugyancsak erdélyi, sőt erdővidéki (Barót) születésű Gaál Mózes (1863-1936). Két évtized múltán pedig éppen Sebők Zsigmonddal együtt szerkesztette Benedek Elek a Jó Pajtást.

Azokban az évtizedekben alkotott egy jó humorú képzőművészünk: Mühlbeck Károly (1869-1943). Valósággal ontotta az illusztrációkat szatirikus (Borsszem Jankó) és gyermeklapok számára egyaránt. Csak természetes, hogy a népszerű Mackó úr -könyvek számára is ő készítette a rajzokat, címlapot.

Mühlbeck Károly illusztrációja

Mühlbeck Károly illusztrációja

Ha már a képzőművészet irányába is elkalandoztunk, engedtessék meg még egy kitérőt tennünk. Mire a Mackó úr- könyvek a féltucatnyi újrakiadást is megérték, az első olvasók már unokáikat sétáltatták. Bizonyára sokan megmutatták az új kis olvasóknak, régmúlt gyermekkoruk olvasmányhőseinek szoborcsoportját, Maugsch Gyulaszobrász alkotását. A budai várba vezető híres Bécsi-kapu előtt balra térve, egy parkba érünk. Ennek tisztásánma is ott láthatjuk Mackó urat, Dorkát es Zebulont bronzba öntve. Pontosan úgy, ahogy alakjukat Mühlbeck Károly, hajdani jókedvében a rajzpapirosra varázsolta.