Cimbi olvasólámpája
A HUBBY-listán összesen nyolc díjazott szerepel, közülük az első, a 6 év alatti kategóriában, Bendl Vera (Matyi tigrissel álmodik, Pagony Kiadó). A minőségi irodalom már a legkisebbeket is megszólítja: a kis Matyi és a kölyöktigris története óvodások, kistesók kedves meséje lehet.
Ha valakit érdekel a fotózás, a dizájn, a grafika, a könyvillusztráció, a HUBBY-díjas illusztrátorok munkáira akkor is kíváncsi lehet, ha éppen nem az ő korosztályát célozza meg egy-egy kiadvány, hiszen a részletgazdag ábrázolásban, kreatív vizuális alkotásban bárki örömét lelheti.
A szakmai zsűri elismerésében Az év ismeretterjesztő könyve kategóriában Boncsér Orsolya Fotózni jó! Tanulj játszva fotózni! (magánkiadás, 2021) című kötete részesült, a Mi leszek, ha nagy leszek? Mesterségek, foglalkozások nagy mindentudójának grafikusa, Nemes Anita pedig Az év illusztrátora díjat kapta.
A „fotós könyv” szerzője, Boncsér Orsolya díjnyertes fotográfus, szövegíró. Ahogyan blogján olvashatjuk, a kiadvány személyes tapasztalatok következménye: a gyerekek, fiatalok nagyon érdeklődőek és nyitottak a fényképezés iránt, és bár az online és offline térben is képek veszik körül őket, nincs igazán lehetőségük tanulni a fotózásról, fotográfiáról. Ezt a hiányt szerette volna pótolni könyvével.
A fotós könyv képi letisztultságával, játékosságával vezeti a tekintetet, gyakorlatokkal visz közelebb a fotográfiához, a legvégén pedig betekintést enged egy kis fotótörténetbe és fotólexikonba.
A vizuális művészeteknél maradva vehetjük számba Az év leginnovatívabb könyvéért járó elismerést. Idén Agócs Írisz kapta a Rajzolj egy krumplit! sorozatáért – különös tekintettel a harmadik részre (Pagony, 2021). A díjazás óta már a negyedik rész is megjelent. A HUBBY zsűrijének véleményezése az iskolai vizuális nevelés hiányosságaiból indul ki, de arra is rámutat, hogy a könyvkiadásban is hiány van az igazán merész képi világgal megjelenő kötetekből:
A Rajzolj egy krumplit! humorral, játékossággal kalauzol, nem merev mintákat sorakoztat, hanem iránymutatással
felszabadítja a kreativitást, így az olvasó-rajzoló azt tapasztalhatja meg, hogy bármit lehet rajzolni egy krumplival.
Zseniális humorral ír a könyvről maga a zsűri is, hiszen, a sorozatnak hála új értelmet, jelentést és jelentőséget nyert a krumpli, vagyis a pityóka. :)
Az év ismeretterjesztő könyvének járó elismerést ezúttal két szerzőnek osztotta ki a HUBBY, hiszen a már említett fotós könyv mellett a díjra méltónak bizonyult Fenyő D. György Útikalauz a vershez című kötete is (illusztrálta Gráf Dóra, Tilos az Á, 2021).
„Az embernek, miután letette Fenyő D. György kötetét, csupán egyetlen komoly hiányérzete támad, hiszen szívesen olvasna prózához és drámához vezető útikalauzt is. Vajon készülnek-e már?” – veti fel a kérdést Fábián László a kiadvány értékelésének végén.
A könyvről 2022 januárjában írtunk a Cimborában:
Úgy tűnik, a vállalkozás elnyerte a szakmai zsűri tetszését is.
Sokszor még a könyvillusztrátorokénál is mostohább a fordítók sorsa, hiszen gyakran veszünk a kezünkbe úgy lefordított művet, hogy eredetiként olvassuk, holott a fordító is beleteszi saját magát, kreativitását, alkotói képességét.
A HUBBY-díjra a kiadók évről évre a legjobb fordítóik munkáival is pályázhatnak. Az év fordítója idén N. Kiss Zsuzsa lett Adam Kay Testünk kívül-belül. Egy teljes (és totál undi) anatómiai kalauz fordításával (Manó Könyvek, 2021).
Az eredeti kiadványhoz és a fordító stílusához, nyelvi leleményességéhez illeszkedő szakmai értékelést olvashatunk Nádori Lídia megfogalmazásában:
„Ez a történet a világűrben játszódik, éppen úgy, mint az összes többi történet” – kezdődik Laboda Kornél legújabb ifjúsági regénye, a Gavarin és az álomantenna (illusztrálta: Jásdi Juli, Pagony, 2021). Aztán így folytatódik: „Ez tehát egy igaz történet, még akkor is, ha egyáltalán nem igaz. Igaz történet, csak nem igazából. Vagy hamis történet, csak igazából.”
Röviden arról van szó a 6–12 éveseknek szóló munkák kategóriájában Az év gyerekkönyve díjat elnyert kötetben, hogy Gavarin magányos, így elhagyja a Földet, és kitárul előtte az univerzum minden bájával, kalandjával, végtelen humorával és a barátság lehetőségével.
Figyelemre méltó és nem is ritka, hogy az olvasók hangosabb része elégedetlen egy irodalmi művel, de a kritikusok elismerik, díjazzák. Vagy fordítva. Kicsit hasonlónak tűnik a Gavarin és az álomantenna esete is, legalábbis ha a moly.hu olvasói bejegyzéseit és a szakmai zsűri méltatását vetjük össze. Tulajdonképpen nem állít mást a két fél, csak míg az egyik oldal elismeri az őrült űrkalandregény dramaturgiai (fordulatos események) és nyelvi (humor, érzékletes fogalmazás) teljesítményét, addig a másik fél mindezt túlságosan elszálltnak gondolja.
Én ezúttal a kritikusok oldalán játszom, hiszen minden jó irodalmi alkotás akkor nyílik meg az olvasó előtt, ha az lemond fenntartásairól és átadja magát a szöveg fiktív világának, játékszabályainak. Gavarin űrutazását csak az tudja megérteni, aki elengedi magát és maga is elszáll a történetben.
Megjelent a Cimbora 2023/1-es számában
Takács Zsuzsa: Spirálfüzet
Cimbi olvasólámpája
Takács Zsuzsát a HUBBY szakmai zsűrije Az év ifjúsági írója / könyve (12 éven felüliek) elismerésben részesítette Spirálfüzet című könyvéért (Turi Lilla rajzaival, Magvető, 2021.) Amint a méltatásban írják: „[a] költő kamaszversei (...) milyenségükkel egyértelművé teszik, hogy ha nem is tilos, de nagy kár félvállról írni kamaszverseket, meg bármilyen verseket is, egyetlen dolgunk van csak, hagyjuk, hogy hasson ránk a jó irodalom” (Szekeres Niki szerkesztő, kritikus). Takács Zsuzsa verseskötete nemcsak a HUBBY-díjra nevezett művek között egyedi azzal, hogy fiatalokat megcélzó lírai mű, hanem a kortárs ifjúsági irodalom teljes palettáján is.
Minden műnemből egyet!
Cimbi olvasólámpája
Kiskamaszként gyakran kerestem az olvasmányaimban a párbeszédes részeket, izgulva fogtam neki egy-egy nagyobb leírásnak vagy lapoztam előre unalmasabbnak tűnő részletnél, hogy még hány oldalon keresztül fog tartani. Minden szövegtípus sajátos világ, amely felfejtésre vár. Más olvasói szemszögből élhető át egy regény, egy vers, egy dráma, egy képregény. A szövegek másságának megismerése is az olvasás kalandjának része, így Cimbi most különböző szövegtípusok kipróbálására hív titeket.