KamaszOk
Azt, hogy „Játszani muszáj!” részleteztük és indokoltuk bővebben. Hogyan alkalmazkodjunk azonban a pandémia játékszabályaihoz?
Nehéz idők járnak az álmodozókra, mondja Amélie a filmben. Mondhatnánk ugyanezt a játékos kedvű gyerekekre és felnőttekre is, de szerencsére nem lenne teljesen igaz a kijelentés: a tavalyi évben drasztikusan nőtt a kereslet a társasjátékokra! Ha azt mondod, hogy te nem vagy az a társasjátékozó fajta, akkor valószínűleg nem játszottál még jó társassal! (Nem, a Monopoly és a Gazdálkodj okosan nem számít, a szakmai köreiben egyöntetűen mindenki a legszörnyűbb játékoknak tartja őket. Szerintem egyetlen rosszabb van náluk, a Nu te supăra, frate.) Tégy egy próbát egy igazán jó játékkal! Ja, hogy fogalmad sincs, honnan kezdd el a felfedezést?
Ha nem tudod, melyik társasjáték típus illene hozzád, itt tudsz utánaolvasni.
Ha megvan, mit keresel, akkor ajánlom a Mi játsszunk? blogot, ahol tematikus videókat találhattok két fővel játszható társasokról, olcsón beszerezhető játékokról, vicces játékokról, továbbá találtok még társasjáték-végigjátszásokat is, amelyekről egyszerűen megtanulhatjátok a szabályokat és elleshettek taktikákat is.
Akkor sem kell elkeseredned, ha a közeledben nincs senki, aki társasozna veled. A tavaszi bezártság nagy felfedezése volt számomra a Catan Universe ingyenes applikáció, ahol barátokkal is tudtok együtt játszani.
Igazán izgalmas kezdeményezésről mesélt az egyik diákom anyukája: a Logirintus matematikai-logikai kalandjátékot 1–6 fős csapatnak tervezték. Akkor sincs baj, ha fizikailag nem tudtok egy térben lenni, hiszen egy megosztott képernyővel, videóbeszélgetéssel ez a játék is olyan élvezetet nyújt, amely feledteti a távolságokat.
Az Activity rajzolós feladatait idézi ez a magyarul is játszható játék. Ajánlok mellé videóbeszélgetést, nálunk a baráti társaságban előfordult, hogy sírva nevettünk egy rajzon.
Szintén barátaim ajánlották a Board Game Arena oldalt, ahol ingyenesen is lehet játszani, a fizetős és jóval flottabb játékélményért is elég viszont csak egy felhasználónak havidíjat fizetnie, ami nem egy ökör ára.
Vannak olyan játékok, amelyek sose mennek ki a divatból. Ilyenek a barkochba (gondoltam egy szóra…), a Mr. X (egy létező vagy kitalált figurára gondolsz, a neked szegezett kérdésekre csak igen-nem válaszokkal reagálhatsz), de játszhattok szópókert is, vagy szőhettek lehetetlen történeteket (meghatározott sorrendben mentek, addig mesélsz, míg rajtad van a sor, a következő folytatja).
Szeretem azt a játékot is játszani, amikor három állítást írunk fel magunkról, két igaz közé elrejtünk egy hamisat. Akkor csalod igazán tőrbe a többieket, ha az állításod nagy része igaz, csak egy apró tényt változtatsz meg benne. Prímán működik ez a játék akár családban is vagy a legeslegrégebbi barátok között, de nagyon jó lehetőség arra is, hogy az új barátaiddal jobban megismerjétek egymást.
Szabadban, maszkban egészen biztonságos keretek között lehet találkozni és együtt játszani. Az egyik diákom a kosarazást hozta fel példaként, a barátnőm gördeszkázni tanult a tavaszi karantén ideje alatt, néhányan pedig bejártuk a közeli dombokat, amikor a kijárási tilalom elkezdődött. Ha összeszedsz néhány ismerőst (ismeretlent!), nagyon tudok ajánlani egy jó kis számháborút is!
A lista természetesen nemhogy kész nincsen, alig van elkezdve! Ha folytatni tudod a biztonságos keretek között játszható játékok listáját, hagyj egy kommentet, vagy írj üzenetet a csilla.e.nadasdi@gmai.com címre.
Videójátékok
KamaszOk
Sokszor tapasztalom, hogy a diákjaim vagy elfeledkeznek erről a létfontosságú cselekvésről a sok felmérő miatt, vagy a tesztekre való tanulás elől épp a játékba menekülnek. Ezek a szélsőségek mindenképpen felkiáltójelek lehetnek. A játék fontosságáról és a biztonságosan játszható közösségi játékokról itt írtunk már, azonban nem lehet szó nélkül hagyni a videójátékokat sem.
Homo ludens - a játékos ember
KamaszOk
November óta találkozunk a kamaszaimmal a TiniDráMa foglalkozásokon, esőben, hóban-fagyban játszunk kint, a szabadban. Maszkot hordunk, tartjuk a tisztes távolságot, törekszünk arra, hogy minél biztonságosabb keretek között lehessünk együtt, és tesszük ezt azért, mert imádunk játszani. Az egyik szülőtől azt a visszajelzést kaptam, hogy a lányáról, amikor hazaérkezik a foglalkozásról, süt a boldogság; az arca kipirult, a szeme élénk, csicsereg.
Mémmé válni
KamaszOk
Egyik alkalommal az online oktatásról faggattam a srácokat, néztük a pró és kontra oldalát ennek a kényszerű helyzetnek, amikor valaki bedobta: mémmé válni. Mint az 1990-es években felcseperedő, szerencsés Y-generációs, akkor gondolkodtam el először azon, mennyivel veszélyesebb az online térbe költözött zaklatás.Arra hívlak, járjuk végig a bullying evolúcióját!