Közelképben
A Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áronról elnevezett termébe képzeltük el, amikor még tervezgettük, Kukorelly Endre magyarországi író, költő sepsiszentgyörgyi közönségtalálkozóját, arra gondolva: a „becenevén” Kék Teremként emlegetett helyiségben, lévén eléggé nagy, biztosan nem szoronganak majd a résztvevők, sőt, lesz néhány foghíjas széksor is. Erre aztán a rendezvény délutánján telt ház fogadott bennünket, amin alaposan és kellemesen meglepődtünk, sőt, vendégünk a meghatottságát sem leplezte. Aztán, széttekintve a teremben, tréfásan állapította meg: mintha egy magyar NB1-es focimeccsen lenne, hiszen ennyi embert író-olvasó találkozón még nem látott. Felemelte hát a mikrofont, és máris ott találtuk magunkat egy lendületes és sok mindenre kiterjedő beszélgetés nyitányában.
– Nyilván ma szóba jön egy csomó dolog, de azt azért elmondom így, elöljáróban, látva, hogy már nagy urak és hölgyek ülnek itt, hogy szerény véleményem szerint nagyon kritikus életperiódus ez, amiben ti vagytok. Beléptek abba a korba, amikor az ember – idegen szóval – elkezd reflektáltan gondolkodni. Nemcsak úgy bele a nagyvilágba, hanem el is töpreng azon, mit miért tesz. Ilyenkor szokták megkérdezni az úgymond felnőttek az úgymond gyerekektől: mivel akarsz foglalkozni majd, mi leszel, ha nagy leszel?
Semmi és senki más ilyen sokat nem tehet értetek. Ha most kicsit megszeretitek, ha rászoktok, rákattantok erre, később remekül kamatozik majd. Be fog nektek jönni. Az iskola, amin valamennyien átrágjuk magunkat, a maga kissé daráló jellege miatt sokszor nem segíti elő, hogy megszeressük az olvasást. Úgy van, tapasztalatom szerint, hogy az olvasást lenyomják a torkunkon, ilyen nyomásoknak pedig az ember általában ellenáll: ha valami kötelező, ott bent a kisördög tiltakozni kezd ellene. Előbb megtanítanak olvasni, és utána teszik elétek az olvasnivalót, ahelyett, hogy előbb kapnátok érdekes, szórakoztató, vicces vagy szomorú, hozzátok szóló olvasnivalót, és ti, hogy meg tudjátok kaparintani, mindent elkövettek majd, hogy megtanuljatok olvasni. Apukám gyermekkoromban felolvasta nekem Verne regényeit. Olvasott egy fejezetet, és zutty, abbahagyta. Én meg annyira türelmetlenül vártam, hogy mi történik a későbbiekben, hogy megtanultam olvasni, csakis azért, hogy folytatni tudjam.
– Indítsunk egy dupla kérdéssel. Milyen diák voltál, szerettél suliba járni, tanulni? És a másik: egy helyen azt írod, hogy naphosszat olvastál egy-egy könyvet iskoláskorodban, és annyira tetszett, hogy amikor befejezted, elölről kezdted – miért?
– Teljesen normális kis hülyegyerek voltam, így, ahogy mondom, akit leginkább a lányok érdekeltek, meg a focizás. Nem volt televíziónk, ez ma már hihetetlen, tudom, és így aztán állandóan olvastam. Persze, nem azért, hogy okosabb legyek, nem iskolai szempontok szerint tettem a magamét, hanem ugyanúgy, ahogy te ma rajzfilmadókat nézel a tévében. Gondoljunk most gyorsan bele, miért is olvasunk? A sztori miatt, hogy megtudjuk, ki a gyilkos, vagy hogy a szerelmesek egymáséi lesznek-e vagy sem?, ez rejtély számomra ma is, nem tudom a választ, mert ha pusztán csak ezért olvasnánk el valamit, akkor nem értem, miért olvassuk újra, amikor tudjuk, hogy mi lesz a vége? Például az Egri csillagokat elolvastam hétszer, újrakezdtem, pedig már kívülről fújtam. Biztosan olvastátok, kötelező olvasmány.
Ez a szó, a kötelező nem tetszik nekem, benne van a kötél – ha nem olvasod, megkötnek, valami rossz történik veled, önmagában is ijesztő. Ezek a könyvek azonban legtöbbször nem véletlenül kötelezőek, hanem mert jók, szórakoztatóak vagy érdekesek, szépek. Nos, az Egri csillagokat így olvastam én újra és újra, mintha valami kábítószer hatása alatt lennék, nem tudtam abbahagyni. Ha számítógépes játékokat játszotok (a teremből: Igen!), biztosan ismeritek ezt a furcsa érzést, amikor nem bírod abbahagyni a játszást (Igen, igen!), már fáj a szemed, meg kéne írni a házi feladatot, anyukád egyfolytában veszekszik, mégsem tudod abbahagyni. Ez borzasztó, ugye? (Nem!) Igen érdekes emberi tulajdonság ez, nagyon hamar függő helyzetbe tudunk kerülni valamitől, ami jó, vagy amiről csak úgy érezzük, jó nekünk, ami beszippant minket. Higgyétek el nekem, az olvasás pontosan ilyen hatást tud kiváltani.
Ha az ember egyszer rászokik az olvasásra, rájön arra, hogy ez nagyon jó, akkor utána soha többet nem tud ettől szabadulni. És ez pont ebben a korban, a ti korotokban dől el. Ha most megszeretitek az olvasást, akkor egész életetekben el lesztek ennek kötelezve, állandóan könyvek után fogtok kutakodni, és idegesek lesztek, amikor például várva a buszra, ott kell állnotok öt percig, és nincs nálatok könyv. És arra fogtok gondolni, hogy Úristen, milyen jó lenne olvasni valamit! Nem pedig így unatkozni. Adjatok hát magatoknak esélyt, hogy kicsit rabjává váljatok az olvasásnak Aztán már csak idő kérdése, hogy észrevegyétek, sokkal jobb dolog, mint komputerjátékokat játszani.
Tudom, hogy az milyen, mert amikor megvettem az első számítógépemet, volt rajta néhány játék, és én elkezdtem játszani. Aztán észrevettem, hogy eltelt az idő ezzel a butasággal, még mindig ott ülök, és játszom, játszom. Az agyammal tudtam, hogy ez nem jó, de képtelen voltam abbahagyni. Aztán fogtam magam, és letöröltem az összes játékot. Az leszoktatott. Az olvasás is ilyen: ha egyszer ráéreztek arra, milyen jó, gyűjteni kezditek a könyveket, tudjátok, hogy ott vannak a polcokon, vagy rendszeresen jártok könyvtárba, és naponta olvastok, akár csak egy-két oldalt, de azt minden nap... tíz vagy tizenöt év múlva, talán, ha találkozunk, majd elmondhatjátok, hogy teljesen megváltoztatta az életeteket. Az olvasás elvarázsolja az embert.
– A foci is ilyen varázserejű volt számodra? Mire volt jó gyerek- és kamaszkorban egy focimeccs, mit tudott megoldani?
– Különböző kultúrákban különféle sportokat űznek. Vagy a sport űz minket, ezt nehéz eldönteni. Mi gyermekkorunkban fociztunk, mármint a fiúk – a lányok sajnos nem, és ez eléggé fájt nekem, mert jól fociztam, és szerettem volna, ha a lányok ezt látnák. De nem figyeltek ránk. Ügyet se vetettek ránk. Pedig a fiúk, ugye, fiúk?, a lányok miatt csinálnak mindent, ezt most megmondom nektek, lányok, hogy tudjátok, nehogy félreértsétek a dolgokat. Amikor a fiúk ökörködnek meg verekednek, hülyéskednek, a copfotokat húzzák, mind azért van, hogy fölhívják magukra a figyelmeteket, mert ti vagytok mindennek az oka és az értelme. A fociban kiderül, ki az ügyesebb, azért versenyzünk mi, fiúk, mert azt reméljük, hogy ez fog tetszeni nektek, lányoknak. Erre megy ki a dolog: a focizás, amit a lányok teljes joggal bolondságnak tartanak, miattuk van. A szívem majd megszakadt, hogy a lányok ahelyett, hogy engem bámulnának, milyen jól játszom, rám sem hederítenek, nem foglalkoznak velem. Szentistvántelepen, Budapest mellett, ahol volt egy kis házunk, gyerekkorom nyarait ott töltöttem, minden este fociztunk, a lányok pedig bicikliztek körbe-körbe, a pálya környékén, és nagyon vigyáztak arra, hogy ránk se nézzenek. Gyerekkoromban rászoktam a futballra, azóta sem szabadultam ettől. Pedig tudom, a Holdról nézve például ez egy hülyeség, minden szombaton autózok negyven kilométert a pályáig, ott fizetni kell, aztán a büdös öltözőben átöltözünk, rugdossuk egymást és a labdát, rohangálunk két óra hosszat, elfáradunk, minden csontunk fáj, mégis, mikor egy alkalom kimarad, rosszul érzem magam.
– Remélem, sokan írnak közületek naplót. Írjatok naplót! Hű, most szinte látom magam előtt, mindenki hazarohan, és elkezd naplót írni! Egyébként komputerbe is lehet, nyissatok egy fájlt, titkosítsátok, kezdjétek el. És ne hagyjátok abba. Mindegy, mit, anyukám sütött kolbászt, hülye a Pisti, helyes a Marcsi, szerelmes vagyok a Julcsiba, s ő nem belém, akármit, lényeg, hogy nem nagyon kell fogalmazni, szép, kerek mondatokat írni, hanem csak ahogy eszedbe jut, a szíved diktálja, ahogy jön. Azért jó a számítógép, mert állandóan és könnyen lehet javítgatni, vacakolni vele. Ha füzetbe írsz, elkezded a mondatot, amíg a végére érsz, belegabalyodsz. Ha komputerbe írsz, irodalmat írsz, mert addig javítgathatod, addig foglalkozhatsz egy mondattal, amíg azt nem mondod, hogy na jó, ez nekem tetszik És akkor fog tetszeni, ha őszinte gyerekként – márpedig nyilván az vagy saját magad előtt –, a mondataidban felismered magad. Hogy tényleg ilyen vagy, így viselkedsz, így beszélsz. Ilyenkor és ettől jó egy írás, attól érdekes, ha őszinte. Gondoljatok a kisgyerekekre, mennyire vicces dolgokat tudnak mondani. Ők még nem „használják” a nyelvet, nem fogalmaznak, azt mondják, ami belülről jön, saját magukat beszélik, és ez annyira humoros, őszinte, eredeti, hogy hanyatt zuhansz tőle. Olyan nyelvi formák jönnek ki egy gyerekből, amilyen ő maga, amilyen a kis szíve-lelke. Azért érdekesek a 3–4 évesek, mert úgy beszélnek, amilyenek. Akár a gyerekrajzok: kiskorotokban minden vonalat belülről, magatokból húztatok ki, ezek a kriksz-krakszok semmire nem hasonlítottak, csupán egy dologra: rátok. A lélek szerkezetének rajzolata. A gyereknyelv is ilyen: költészet. A kisgyermek ösztönös költő. Nem művész, természetes módon állítja elő azt, amitől, ha nézed, ugyanúgy érzed magad, mint nagy művektől. Vagy a csillagos égtől, vagy kedvenc kajádtól, amit anyukád főz neked.
– Bekopogunk ezzel a kérdéssel az író műhelyébe: magad elé képzeled-e az olvasódat, miközben írsz?
– Általában nem jut eszembe semmi ezzel kapcsolatban írás közben, de kétségtelen, hogy amikor a Samunadrág című verseskötetet írtam – nagyon gyorsan kellett elkészülnie egy pályázatra –, Farkas Zsolt barátom két gyerekét, az akkor hat és háromnegyed éves Hankát és a hároméves Samut képzeltem erősen magam elé. Próbáltam utánozni a Hanka hangját. A verseket az ő hangján kellene hallani. Ezek eléggé idétlen versek ám, ne rökönyödjetek meg rajta, tudom, hogy ti valójában ennél sokkal jobbak-okosabbak vagytok, Hanka is jobb és okosabb, de hát nekem így sikerült:
Sütanap
Süt a napocska,
idő nem ócska,
szép párás,
príma időjárás,
máris
vidámabb tőle a város,
nem szomorú, nem is
pocsék,
na még
ilyet!,
az ember szinte megijed,
mi kék
az ég,
mi zöld a szandálom,
mi minden van nyáron!
(Közönség: Ez nagyon jó!)
Vanmese
Van mese
édes
eseményes,
van lehetetlen,
kibírhatetlen,
mert túl ízes,
túlzottan Grease-es,
nem jó végű,
súlyos nehézségű,
nem is olvasom,
mert nyom,
nyomja a hasat
meg a mellkasat,
kitalálnak mindenféle sellőt,
olvassa inkább fel aki felnőtt,
van még gügye
is, na ugye,
van éles
és rémes rajzfilmlövöldözéses,
és attól remegek,
mint bármely gyerekek.
– Unatkozott-e gyerekkorában?
– Mindjárt a tanító bácsi fog kitörni belőlem...! Hogyha rácuppantok az olvasásra, soha nem fogtok unatkozni. Amíg még nem voltam rácuppanva az olvasásra, unatkoztam. Volt egy kis hétvégi házunk, nyáron anyukám és apukám oda kipaterolt bennünket – engem meg a testvéremet – a nagymamánkkal, be se mentünk a városba, nyáron egy percig sem voltam Pesten. Azt se tudom, képzeljétek el, hogy milyen nyáron egy város. Most is, ha nyáron városban vagyok, úgy érzem, mintha nem lennék a helyemen, vagy beteg lennék. A kis házba nem volt bevezetve a villany, gáz sem volt, kút se, a szomszéd kerekes kútjából sem lehetett inni, mert kecskebékák ugráltak ki belőle, ezért a szomszéd faluból hordtuk a vizet...
–Pókháló volt?
– Na az volt. Kis szobácska meg egy nyári konyha. Szóval olyan körülmények voltak, amit, szerintem, ti el sem tudtok képzelni, lehet, hogy most már én sem bírnám ki. Mégis szuper volt, arra emlékszem, hogy a nyár egyetlen hatalmas, egybefüggő valami, mély csend, forróság, autók sem jártak, és minden délután öttől fociztunk. Állandóan olvastam. Reggel fölkeltem, fogtam a könyvem, és azt vettem észre, hogy már délután van. Sokszor nem is ebédeltem. Ezért jó a könyv, főleg a hosszabb regények, belemész, elsüllyedsz benne, elborít téged. Megrészegít, elfelejtesz pisilni, levegőt venni, pislogni. A nagymamám egyfolytában szólított, gyere enni, de én csak: még egy kicsit olvasok, mindjárt jövök. Ajánlom, próbáljátok ki, soha többet rosszul nem fogjátok érezni magatokat, nem lesz unalom, rosszkedv... oké, most már abbahagyom, remélem mindenkit meggyőztem arról, hogy olvassatok.
– A Samunadrágban miért tetszett ilyen furcsa címeket adni a verseknek?
– Nem jutott eszembe semmi más, és azt találtam ki, hogy az első hét betű lesz a vers címe. Igazából nincs címük ezeknek a verseknek, egy kislány monologizál, ezzel a hétbetűs játékkal választottam el egymástól. Nem kell annyira komolyan venni. Háromféle címet szoktak adni az írók a műveiknek, az első elmondja, miről szól a könyv, ilyen az Egri csillagok. Valami hősiesség jön be a képbe, nem? Van olyan is, amikor egy hős neve a cím: Toldi, János vitéz, Hamlet stb., a harmadik típusú pedig nincs semmilyen összefüggésben a dologgal, hanem épp ellenpontozza a művet, megtréfálja – nem ismeritek még Ionescót, a román származású francia írót; no, ő A kopasz énekesnő címet adta egyik drámájának, amiben minden van, csak épp kopasz énekesnő nincs...
– Miért nem rímelnek ezek a versek?
– Rímelnek ezek, szívem, szinte mindegyik, csak egy kicsit viccesen rímelnek: olvasok neked példát, jó? „Láttam egy gólyát, / az áldóját! / Teringettét! / Kémény körül keringett’. / Szépen kieresztette hasból a lábát, / a kutyafáját! / A terem burája!...” Szerintetek miért írnak a költők rímeket?
– Hogy legyen ritmusos a vers...
– Igazából régen énekelték a verseket, azért voltak a verslábak, a rímek, a ritmus. Hogy könnyebb legyen megtanulni, megjegyezni. Ha megzenésített verset vagy slágert hallgattok, sokkal könnyebben megjegyzitek... a dallam beviszi az agyba a szöveget, és a rímnek is ez a feladata. Egy rímes verset megírni nem olyan nehéz, kipróbálhatjátok ti is. A verslábakat kiszámolni egy kicsit bonyolultabb, de bele lehet jönni...
– Mi az összefüggés a sorok között? Hogyan jutottak eszébe ezek a dolgok?
– Fogalmam sincs, istenbizony, nem tudom. Ha majd elkezdtek írni, rájöttök arra, hogy akkor lesz a legjobb, ha előre egyáltalán nem gondoltok semmit. Hirtelen kitalálódik, hirtelen jön, mintha a Jóisten adná felülről, beszélne hozzád. Ahogy elkezded, az írás előrehalad, megírod az első sort, a másodikat, akkor furcsa módon már nem csak te gondolkozol, hanem mintha az írás is írná önmagát. Olyan – kicsit viccesen –, mint amikor a fagyit nyalod, és a fagyi visszanyal.
– Hogyan döntötte el, hogy író akar lenni?
– Jó kérdés, de visszakérdezek: ti szoktatok írni? (Én már írtam, én szoktam írni...) Ugyanis, ha én nagy ember lennék, király vagy a római pápa, akkor kötelezővé tenném. Minden gyereknek írnia kéne verset, mesét, novellát, bármit. Higgyétek el, ennél jobb szórakozás nincs. Szerintem mindenki elkezd írni, és aztán abbahagyja. Körülbelül annyi idős koromban, mint te, elkezdtem – az Egri csillagok hatására – egy török-magyar tárgyú regényt, a magyarok jól elagyabugyálták benne a törököket. Aztán később, gimnazista koromban egy lány szerelmes verset írt hozzám, és ezen akkor nagyon elcsodálkoztam. Ilyent lehet tenni?
Írtam akkor egy válaszverset a lánynak, és ez annyira szórakoztatott, hogy minden más tevékenységet abbahagytam. Próbáljátok ki, hátha ráéreztek az ízére.
– A Kompute című versében általános példára gondolt, hogy a szülők cigiznek?
– Speciel ez a barátom meg a felesége, nagyon jó barátaim, Samu meg Hanka szülei, ők cigiznek. Akartam kicsit bosszantani őket ezzel a verssel, hogy szembesüljenek vele, milyen borzalmas, amikor a szülők cigiznek a gyerekek orra alá. Könnyen beszélek, mert én nem cigarettázom, de anyukám és apukám is cigizett. Mikor elmegyek hozzájuk, szombaton, foci után, érzem a lakásban a cigiszagot, ami beleül mindenbe, hiába van nyitva az ablak, nem megy ki, büdös. Ne cigizz, mert mérges leszek! (Nevetés.) No meg a szépségnek is árt...
– Egyik versben úgy tetszett írni, hogy a Zsolt. Mi úgy tanultuk, úgy van helyesen, hogy Zsolt.
– Van a helyes beszéd, és van az irodalom. Lehet, hogy most meghökkentőt fogok mondani, de az irodalom nem egyenlő a helyes beszéddel. Amikor te megírsz egy dolgozatot, fogalmazást, akkor pontosan kell használnod a nyelvet, helyesen kell írnod. Ha irodalmat írsz, már más a helyzet, akkor őszinte vagy és úgy használod a nyelvet, amilyen te vagy, nem érdekel, hogy helyes-e vagy sem, hanem úgy írod, ahogy jön belőled.
– Melyik volt a kedvenc könyve?
– Mindig más. Gyermekkoromban az Egri csillagokat szerettem meg Vernét, és Cooper indiános könyveit, ilyen fiús könyveket olvastam.
– Gyermekkorában és most is volt, van példaképe?
– Őszintén szólva egyetlen példaképem nem volt. Erről azt gondolom, hogy rengeteg emberi tulajdonság tetszik neked, és ha látsz valakit, a barátnődet vagy nagypapádat vagy a szomszéd bácsit, aki ezzel bír, akkor azt szereted benne. Más tulajdonságát meg nem szereted. Sajnos, higgyétek el, nincs olyan ember, aki úgy jó, ahogy van. Meg kell próbálni minden emberben valami jót találni, még abban is, akit nemigen szeretünk. Nem példaképet keresni és azt idealizálni, hanem az emberek jó tulajdonságait megtalálni és azokat megszeretni.
– Iskolában melyik volt a kedvenc tantárgya?
– A torna. Neked?
– A matek.
– Én a matekkal úgy voltam, hogy sokáig nem figyeltem oda, és az nem jó, mert akkor lemaradsz, és már nem értesz semmit. Egyszer, 14–15 éves koromban aztán annyira megijedtem, hogy elkezdtem különmatekra járni. Egy nyugdíjas tanár néni tanított, pillanatok alatt eligazított, hirtelen ráébredtem arra, hogy mennyire érdekes. Minden érdekes tud lenni, amit az emberi elme kitalál, de azért a legérdekesebb szerintem az irodalom.
– Hogy tud ennyire bemenni a kisgyerek világába?
– Nem tudok bemenni, sajnos. Csak úgy teszek, mintha bemennék. Hogy te ezt mondod, az igen hízelgő, de úgy érzem, abszolút semmit sem tudok. Mintha soha nem lettem volna tízéves. Persze, ez csak vicc, mert – majd figyeljétek meg – ha sokat foglalkoztok magatokkal, a saját lelketekkel, kiderül, hogy létezik olyan, hogy empátia, beleérzés. Ha közeledsz egy másik emberhez, próbálsz vele kapcsolatot teremteni, akkor nem olyan nehéz beleilleszkedned az ő helyzetébe, átérezned azt. Nem könnyű, de azért meg lehet csinálni.
– A saját versei közül melyik a legkedvesebb?
– Hát ezt nem tudom, mindig elégedetlen vagyok, állandóan átírom őket.
– Milyen embernek tartja magát?
– Nagy darab, 183 centi... nem is tudom, fogalmam sincs. Rendes gyerek. (Nevetés.) Erre nagyon nehéz válaszolni. Viszonylag normális vagyok szerintem, bár állítólag az írók nem teljesen normálisak. Tudjátok, ugye, hogy viszonylag hamar ki lehet ismerni egy embert, ha rápillantasz, az információk nyolcvan százalékát már tudod is róla. Igaz, a fennmaradó húsz százalék nagyon sokat jelent. Igazából az írást erre a legjobb használni, hogy saját magad megismerd. Ha naplót írsz például, és őszinte vagy, nem úgy akarod megírni, hogy az jobb vagy szebb legyen nálad, mint amilyen valójában vagy, hanem egyszerűen magadat írod, amikor elolvasod, akkor valamit meg kell hogy láss önmagadból. Az írás tükörként működik. És ez hozzátesz majd az életedhez, a legjobb önismereti gyakorlat. Ajánlom mindenkinek. Ja, és még pénzt is lehet keresni vele.
(Kérdeztek: Szonda Szabolcs és Bokor Beáta Eszter, Erdei Anita, Gubás Szende, Gászpor Adrienn, Gászpor Bernadett, Kali Ágnes, Nagy Gellért, Préda Rákhel, Selariu Regina, Székely Alfréd János sepsiszentgyörgyi diákok)
Megjelent a Cimbora 2008/5-ös számában
Elmerészkedni a szakadék széléig és ott megállni...
Derűs irodalomóra Dóka Péterrel
Közelképben
„Amikor A kék hajú lányt írtam, nagyon dühös voltam: úgy éreztem, én már nagyon nem akarok több olyan gyermekkönyvet olvasni, amelyik szóvirágok segítségével kapirgálja a felszínt. Ennek épp az ellenkezője volt a szándékom: komoly dolgokról mesélni – ami nem is működött, amikor hangzatosan próbáltam megírni” – 2014 áprilisában Dóka Péter volt a Cimbora Derűs irodalomórájának vendége Sepsiszentgyörgyön.
Versbújócskák, avagy a kifejezés próbái
Beszélgetés Kovács András Ferenccel
Közelképben
„A vers számomra, akárcsak a zene, empátiát és érezni tudást, keresést és nyitottságot is jelent. Fölfogni, megragadni, s olykor a szívünkkel is megérteni valamit mindabból, amiben létezünk ebben a csodálatos és titokzatos mindenségben...”– Kovács András Ferenc a Cimborában
„Részben megtanultam a földön járni”
Beszélgetés László Noémivel
Közelképben
A gyerekversnél nagyon fontos a HITELES forma, vagyis a telibe talált rím, ritmus, szöveg. Mert abból érzik vagy éreznék meg a kicsik, hogy milyen az anyanyelvük lelke közepe – László Noémi költővel, a Napsugár főszerkesztőjével 2016-ban beszélgettünk.
„Darth Vadernek nem is narancssárga a fénykardja”
Beszélgetés Balázs Imre Józseffel
Közelképben
Balázs Imre József 1976-ban született Székelyudvarhelyen, Kolozsváron él, a Korunk folyóirat főszerkesztője, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem bölcsészkarán a Magyar Irodalomtudományi Tanszék tanára. Tíznél több vers-, műfordítás- és tanulmánykötete jelent meg eddig, magyar, román és angol nyelven is. Többszörösen díjazott szerző.