Színtér
Ugorjunk egyet az időben, a modern művészet szi getéről a kortárs művészet bűvös tereibe, pontosabban a mai fotográfia világába, ahol a 30 éves (még fiatal!) Jan oly nagy hévvel és tehetséggel foglalatoskodik. A filmes és gyermekterapeuta szülőktől származó Jan von Holleben (1977, Cologne, Dél-Németország) már nagyon zsenge korától „rákattant” a fényképészet területein adódó kísérletezési lehetőségekre, bevonva családját, barátait munkája izgalmas folyamatába. Egy alkalmazott műfajban tevékenykedő fotós mellett töl tött tanonckodása során kitanulta a fényképészet összes technikai csínját-bínját, majd 23 évesen Angliába költözött, hogy a Farnham-i Surrey Institute of Art and Design-ban tanulhasson. A főiskolás évek után egycsapásra bekerült a londoni kortárs fotózás élvo nalába, szerzőként, képfeldolgozóként, valamint fotó magazinok igazgatójaként dolgozva, számos értékes szakmai díjat beseperve.
Jan von Holleben Berlin, London és dél-németországi szülőföldje közt tölti idejét, ebben a térben él és alkot. Képeiről igazi gyermeki ártatlanság és kreatív képzelőerő sugárzik. Semmi sem vagányabb, mint va lóra váltani a gyereki álmokat, ugye? A repülés álmai című, folyamatban lévő, képeskönyvként megjelente tett, több tucatnyi részből álló fotósorozatán létrejön ez a csoda! Lényegében nagyon egyszerű, mégis zse niális trükkre alapoz a művész: a képek a földre fekte tett gyerkőcökről és játékaikról fentről, merőlegesen, víz alatti, fák közötti vagy valamilyen űrbéli háttérre leképezve készülnek el. A német alkotó vallomása szerint kis modelljei, köztük saját gyerekei is, kedvenc játékaikat jelenítik meg a képkeretek közt, a mágikus tájakban, társszerzőként szerepelve a munka megszületésében.
Semmi sem lehetetlen tehát, repülni és szárnyalni pedig, most és így, már kifejezetten könnyű feladat nak tűnik! A sorozat többi képe is megtekinthető itt: www.janvonholleben.com/project/dreams-flying/
A digitális fényképezőgép a fotót, azaz az információt képpontokba, pixelekbe gyűjti, ezért minél több pixeles egy fényképező gép, annál jobb minőségű és annál nagyobb méretű fotót lehet vele készíteni.
A digitális fényképezőgép használata pillanatfelvételek létrehozása céljából hozzáférhetőbb, gyorsabb és korunkban sokkal elterjedtebb megoldás.
Jan von Holleben egy 35mm-es, olcsó, műanyagból készült, pillanatfelvételekre ajánlott Nikon Lite Plastic géppel dolgozik leginkább, amihez 28mm-es rögzített lencse és egyszerű vaku jár. Munkáit nyilvános labo rokban nagyíttatja ki. A repülés álmai című sorozat első képe a kutyás fotó volt. Jan barátja és kutyája ott ólálkodtak a gyerekektől nyüzsgő fotózási helyszínen, amikor a művészben felötlött a kutya hátán, sivatagon átutazó gyerekkép gondolata. A gravitáció törvénye szerint látszólag megoldhatatlan feladat egy-kettőre el intéződött a „mindenség” trükkös elfektetése révén. így kezdődött...
Megjelent a Cimbora 2008/1-es számában
A betegség művészi természetrajza
A szín-téren Frida Kahlo
Színtér
„Azt hitték szürrealista vagyok, de nem voltam az. Sohasem festettem álmokat. Saját valóságomat festettem meg” – Frida Kahlo
Az első festősztár
A szín-téren Jean-Michel Basquiat
Színtér
A festő, graffitiművész, költő és zenész Basquiat tizenkilenc évesen főszerepet kapott egy filmben, amely színes képet nyújt a nyolcvanas évek eleji New York belvárosának pezsgő művészeti és zenei életéről.
A pop art provokatív hercege
A szín-téren Andy Warhol
Színtér
„Művész az, aki olyan dolgokat hoz létre, amire egyáltalán nincs szüksége senkinek, de ő valamilyen okból kifolyólag úgy gondolja, jó ötlet lenne eladni őket” (Andy Warhol)