Történetes történelem
A mesés Kelet sok ezer színnel megrajzolt, vágyott, egzotikus és idegen világának elmaradhatatlan része Bizánc aranyló kupoláinak képe. A messzire világító, elképesztő gazdagságot jelző épületek árnyékában pedig suhogó, méregdrága kelmék, gyönyörű asszonyok, dekadens lakomák és egyéb élvezetek sejtenek fel, no meg az elmaradhatatlan áskálódások és cselszövések. Bizánc, az alapvetően a kereszténységhez és a Római Birodalom utolsó dicsőséges korszakához, Nagy Konsztantin és utódai uralkodásához kapcsolódó világváros összemosódik azzal a rejtélyes világgal, amelyet a romantika nagy utazó költői és írói mutattak be a nyugatiaknak.
A távoli, titkos világ hírei
Az első évezred keresztény embere, még ha tisztában is volt vele, hogy azért a „görögöktől”, vagyis a magát 1456-ig a rómaiak császárának címező, Konstantinápolyban székelő uralkodó alattvalóitól sok minden elválasztja, úgy tekintett a hatalmas városra, mint a keresztény világ egyedüli metropoliszára, amely összemérhető a csak legendákból ismert nagy keleti városokkal, Kairóval, Damaszkusszal, Bagdaddal. Az iszlám civilizációval szemben Bizánc mutatta meg: a keresztény világ is képes hasonló teljesítményre. Szervezésben, közszolgáltatásokban, katonai erőben és persze gazdagságban.
A nyugati világ lakóinak zöme, persze, személyesen soha nem látta ezt a távoli, de azért mégis keresztény világot. Csak annyit tudott róla, amennyit kereskedők, zarándokok, zsoldos katonák és keresztes lovagok meséltek saját tapasztalatukból. Ezek pedig sokszor csak a különbségeket vették észre görög és latin csapat között. Annál is inkább, mivel többnyire egyedül álltak szemben egy erős és jól szervezett birodalommal. A kereskedők arra panaszkodtak, hogy a „görög” kereskedők ravaszul becsapták őket (vagyis jobb üzletet kötöttek, mint azt nyugati partnereik eredetileg szerették volna). A zarándokokat sérthette a keleti és nyugati keresztény egyház rítusai és olykor azok gyakorlata közötti, látható különbség, így egyre többször emlegették a görög „eretnekeket”.
A harcot, fegyveres küzdelmet minden elé helyező keresztes lovagok pedig az állandó „cselszövésekkel” voltak elégedetlenek, mivel nem tudtak mit kezdeni azzal, hogy a bizánci politika legalább akkora súlyt helyezett a diplomáciára, mint a háborúra, és örült, ha akár némi anyagiak árán is békésen tud megoldani olyan konfliktusokat, melyek során egy lovag már régen buzogányával keresett volna elégtételt.
Amikor hanyatlani kezd egy birodalom
Mindezt aztán csak felerősítette az egyházszakadás, amikor 1054-ben a pápa és konstantinápolyi pátriárka kölcsönösen kiátkozták egymást, majd a birodalom gyengülése a 11. század végére. A keresztes államok és a velük szoros kapcsolatokat ápoló nyugatiak aztán maguk is sokszor kerültek ellentétbe a bizánci császárral, noha az a legkevésbé sem volt előrelátható, hogy 1204-ben végül keresztes hadjáratra induló csapatok foglalják el a hanyatlásnak indult keresztény metropoliszt. A nyugatiak ekkor megpróbálták az egész országot uralmuk alá hajtani, ami - a város 1261-ben történt visszafoglalása ellenére is - véglegesen elidegenítette egymástól a két világot. Ezen még a Török Birodalom egyre gyorsuló előrenyomulása sem tudott segíteni. A már egyre szegényebb, egyre távolibb, de nyugaton még mindig gazdagnak és hatalmasnak látott város eleste 1453-ban ugyan megdöbbenést váltott ki a keresztény országokban, de már nem tudta megfordítani a dolgokat. Bizánc véglegesen a Kelet része és rejtélyes világ lett.
Megjelent a Cimbora 2008/3-as számában