Történetes történelem
„Navigare necesse est!” – azaz: márpedig hajózni kell, mondja a közhellyé koptatott római mondás. Pedig eredetileg a rómaiak sem sokat értettek a tengerek meghódításához, és amíg össze nem csaptak Karthágóval (Hannibál itáliai hadjárata idején), szükségük sem nagyon volt katonai flottára. Aki pedig el akart adni nekik valamit, az amúgy is maga szállította Róma kikötőjébe, Ostiába az árut.
A tenger mégis a korai civilizációk létének és fejlődésének egyik legfontosabb tényezője volt. A Földközi-tenger partvidékén szinte minden megtalálható volt, Libanon hajóépítéshez elengedhetetlen cédrusaitól, Afrika és a Fekete-tenger gabonáján, Görögország olaján, a különböző vidékek borain át Hispánia higany- és ezüstbányái kincseiig. Réz Cipruson, vas a Balkánon, gyapjú és kelmék a Közel-Keleten és a méregdrága bíborfesték Föníciában (a mai Libanonban), amit egy apró csigából nyertek rengeteg munkával. Az egyetlen tenger partjain fekvő városok között hozták-vitték az árukat a hajók, szállították az embereket, turistákat, kereskedőket, katonákat és szerencselovagokat. Ami pedig keletről érkezett (fűszerek) vagy északról (ón), azt is hajókon szállították el a kikötőkből.
Vízen Európa urai
A hajózás volt a legolcsóbb (széllel és a rabszolgák emberi erejével működtethető), leggyorsabb (Alexandria és Róma között kilenc napba telt az utazás tengeren) és a legnagyobb tömegű áru szállítására alkalmas módszer. A partvidék kikötőiből közvetlenül el lehetett jutni a tengerpart olyan pontjaira, amelyeket szárazföldön csak hatalmas kerülővel és hónapokig tartó utazással lehetett volna megközelíteni. Nem véletlenül épült ki a görög emporiumok (kereskedelmi lerakatból önálló városállammá váló települések) hálózata és velük párhuzamosan a föníciaiak alapításai.
A tenger és a hajózás biztosította még évszázadokig azt, hogy az európai civilizáció központja megmaradjon ezen a tájon. Itália urai és városai – köztük Velence, amely végül Ciprust, Krétát és szinte egész Dalmáciát is uralma alá hajtotta, illetve örök riválisa, Genova – ugyanúgy hajóikkal szállították az árukat, és aki meg akarta törni hatalmukat, csak hatalmas flottával tehette. Közben Európa északi részén is kialakult a kereskedelmi kikötők és hajóutak rendszere, a Hanza-szövetségbe tartozó városállamok itáliai társaikhoz hasonló szerepet játszottak. A Balti-tenger kikötőit, Tallinntól és Rigától Malmöig, Danzigig Lübeckig, sőt még a tenger határain túl, Londonig és Hamburgig sorra keresték fel a hajók, prémet, fát, mézet, borostyánt, vasat, gabonát, posztót szállítva egyik helyről a másikra. Ezeket aztán legtöbbször folyami bárkákra rakták, s csak valahol a szárazföld belsejében kerültek lassú és egy hajóhoz képest kicsi szekerekre.
Világhódító háborúk
A világ gazdasági és politikai rendszerének újabb eltolódása megint csak új tengerek meghódításával vette kezdetét. A portugálok eljutottak Indiába, a spanyolok Amerikába, és nyomukban európai államok sora alapította meg gyarmatait a világ más részein. Kezdetben megint csak apró, parti városok formájában, de ezúttal már nem maradt el a belső területek megszállása sem. Az egyre messzebb kerülő gyarmatokra immár nem csak árut kellett szállítani, hanem telepeseket (vagy éppen fegyenceket, mint Ausztráliába), egész hadseregeket, miközben egyre több áru – először csak fűszerek, majd nemesfémek, aztán tea, különleges fák és mindenféle nyersanyag - ömlött Európába. A 18. századra immár európai hatalmak háborúik egy részét a tengeren túl vívták. Az egyetlen lehetséges módja a szállításnak, utazásnak ilyen hatalmas távolságra a hajózás maradt, noha keletre eljutni még így is hónapokat vehetett igénybe, és minden útvonalat fenyegettek a kalózok
A gőzgép kezdetben még közelebb hozta a távoli világokat, és a gőzhajó egyeduralma megtörhetetlennek tűnhetett. Ám előbb a szárazföldön épült ki a hajózás vetélytársa a kontinenseket behálózó és összekötő vasút, majd a levegőből érkezett a kihívás. Ma már választhatunk, hogy miként akarunk eljutni a világ egykor messzi részeire. Árut ugyan még mindig hajóval lehet a legolcsóbban szállítani, de tengerre már csak azért szállnak az emberek (ha nem katonák), hogy üdüljenek. A kalózok viszont máig megmaradtak.
Megjelent a Cimbora 2008/5-ös számában