KamaszOk
Napunk jelentős részét képernyő előtt töltjük. Napi több százszor is a készülék után nyúlunk. Az agy dopamint termel, a jutalmazási hormont, ezért irtó könnyedén kialakulhat a függőség. Igen mélyre épülnek be így a közösségi média által sugallt képek: mindenki tökéletes, mindenki élete izgalmas, örömteli és inspiráló. Akkor miért is nem érezzük magunkat motiváltnak egy fél óra instázás után?!
A közösségi média depresszív hatására már megannyi tudós felhívta a figyelmet, így talán mindenki számára logikus célkitűzés lehet, hogy csökkentse a képernyő előtt töltött idejét.
Ha ehhez keresel motivációt, ajánlom a Social dilemma című filmet. Nézd meg akár a barátaiddal, akár a családod körében, és beszélgessetek róla!
Habár a film megtekintése után az lehet az érzésed, hogy az alkalmazásokat megnyitva kis mesterséges intelligenciák kezdik el manipulálni az agyad (ami annyira nincs is messze az igazságtól), ne tagadjuk le, hogy ezeken a platformokon igenis lehet találni értékes tartalmakat is! Rajtad múlik, kit követsz, így az is, hogy a pihenés pillanataiban milyen ingerek érik az agyadat.
Javaslom, hogy bizonyos időközönként nézd át az Instán általad követett oldalak listáját, és mérlegeld, szeretnéd-e továbbá is követni őket (segítő kérdések: miért követem?, milyen hatással vannak rám a posztjai?). Ha rossz érzésekkel töltenek el a bejegyzéseik, két kattintással egyszerűen kikapcsolhatod a követést.
Légy résen! Ha irigységet, lehangoltságot, sóvárgást tapasztalsz, kevesebbnek, csúnyábbnak, butábbnak érzed magad az adott illető vagy oldal bejegyzéseitől, akkor itt az ideje, hogy kikövesd.
Vedd kezedbe az irányítást! Van egy hobbid, érdeklődési köröd, amiről szívesen olvasnál többet? Keress olyan oldalakat, embereket, akik naponta érdekes tartalmakkal töltik meg a hírfolyamot! Engedd el a fantáziád, manapság már szinte biztos, hogy bármilyen hobbi kapcsán találsz ismeretterjesztő profilt (én ősz óta kerámiázni tanulok Instán, így a görgetés amúgy üres pillanataiban is eljutnak hozzám olyan videók, képek, leírások, amelyek által tanulok).
Összeszedtem néhány oldalt gondolatébresztő gyanánt. Szerintem nem mondok újdonságot azzal, hogy vesszőparipám az önismeret, a pszichológia. Az alábbi profilok napi szinten segítenek, hogy jobban megértsem magam:
Ezek az oldalak olyan dolgokat boncolgatnak, amikről beszélni kéne, mégsem tesszük elég gyakran:
A mémes oldalakon túl is létezik humor!
A múlt történéseinek tanulmányozása segíthet megérteni valami lényegit önmagunkról. Persze azért túl komolyan sem kell venni, az ősök is csak emberek voltak:
Zárásképp pedig jöjjenek az internet fagylaltgombócokra csorgatott sóskaramella-öntetes, színes cukordarabkákkal megszórt desszertjei : a kisállatos kontentek. Őszinte leszek, én a humorérzékemen évek óta igen keményen dolgozom. Eddig fogalmam sem volt, mi vicces vagy a csetlő-botló kiscsacsikban, vagy az ugrásukat elvétő cicákban. Eddig! Nem szabad elhanyagolni az édes kisállatok pozitív világlátásra való hatását! Kövessetek lámás hashtageket, kacsákat, kisbárányokat és kecskéket (is)!
Megjelent a Cimbora 2021/3-as számában
Tan-terem
KamaszOk
Tavaly májusban olvastam, és a mai napig dolgozik bennem egy gondolat, amit Feldmár András ír egy cikk végén: „…annyit mindenképpen meg kéne tanulnunk, hogy mire a következő karanténra lesz szükség, legyen már egy otthonunk, ahol szívesen vagyunk, olyannal, akit a legjobban szeretünk.”
A motiváció nyomában
KamaszOk
A februári félévzárás kiakasztotta a diákjaimat – de nem úgy, mint általában. Nem tudtak összpontosítani a drámajátékokra sem, mindentől röhögőgörcsöt kaptak, amikor viszont az elmúlt hetükről kérdeztem őket, főképp a témazárók és feleletek kerültek szóba. Kíváncsi lettem a helyzetre, ezért elkezdtünk közösen gondolkodni a témáról, és kiderült, hogy a csoportom felének romlottak a jegyei az elmúlt egy évben.
Homo ludens - a játékos ember
KamaszOk
November óta találkozunk a kamaszaimmal a TiniDráMa foglalkozásokon, esőben, hóban-fagyban játszunk kint, a szabadban. Maszkot hordunk, tartjuk a tisztes távolságot, törekszünk arra, hogy minél biztonságosabb keretek között lehessünk együtt, és tesszük ezt azért, mert imádunk játszani. Az egyik szülőtől azt a visszajelzést kaptam, hogy a lányáról, amikor hazaérkezik a foglalkozásról, süt a boldogság; az arca kipirult, a szeme élénk, csicsereg.
Mémmé válni
KamaszOk
Egyik alkalommal az online oktatásról faggattam a srácokat, néztük a pró és kontra oldalát ennek a kényszerű helyzetnek, amikor valaki bedobta: mémmé válni. Mint az 1990-es években felcseperedő, szerencsés Y-generációs, akkor gondolkodtam el először azon, mennyivel veszélyesebb az online térbe költözött zaklatás.Arra hívlak, járjuk végig a bullying evolúcióját!