Történetes történelem
Amikor a 19. századi Európában, így Magyarországon is, sorra bekövetkeztek a polgári forradalmak, sokan úgy gondolták, hogy a feudális jogrend korlátainak lebontása, a nemes és nem nemes közti különbség megszüntetése után lassan megszűnik a társadalmi osztályok elkülönülése is. Mindenki bejáratos lesz ugyanazokba a fogadókba, éttermekbe, színházi páholyokba, kaszinókba, és arisztokrata- és nemes-, valamint polgár- vagy jobbágyivadék majd ugyanazokba az olvasókörökbe, tornaegyletekbe, énekkarokba jár.
A 20. század eleje aztán még mindig szinte külön világként találta a magyar arisztokráciát Erdélyben is. Akinek bárói, grófi, őrgrófi vagy hercegi, esetleg kamarási (udvari titkos tanácsosi) címe volt, az a magyar társadalomban szinte külön kaszthoz tartozott. Ma is csodálattal nézzük a megőrzött vagy helyreállított kastélyok, vadászkastélyok, vidéki kúriák gazdagságát és szépségét, a bútorok díszeit, a falakat borító textíliákat, a kristály- és porcelánvázákat, arany- és ezüsttárgyakat, az iparművészeti szépségű berendezést. (Néha, persze, nem csak az ízlés, hanem az ízléstelenség is felsejlik itt-ott.) Elképzelhetjük a családi ünnepségeket, a báli szezont, a vadászatokat, a szüreti mulatságokat, amelyeken csak a „jó társaság” vett részt. A vidéki nyaralást a számtalan „kuzin” valamelyikének kastélyában, a tenisz- és koktélpartikat, a lovaspóló-mérkőzéseket, a rendszeres kilovaglást, majd a 20. század elején már az automobil-túrákat.
Régi fényképek büszke világa
Mindezek az arisztokrácia zárt világának természetes eseményei voltak. Archív fotográfiák szerint a „hölgyek” magabiztosan veszik fel táncrendjükbe lovagjaikat, a képeken könnyed mosollyal ütik vissza a teniszlabdát, türelmesen várják a zsákmánnyal visszatérőket valahol egy erdei lakban - az „urak” pedig mindig peckesen ülik meg lovaikat, vidáman integetnek gépkocsijuk volánja mögül, szivarfüstbe burkolózva ülnek a kártyaasztal mellett, esetleg a haza üdvéért mélyednek munkájukba hatalmas íróasztalaik mögött.
A fentiek egyszerre tűnnek természetesnek és nagyon távolinak, hiszen a ma arisztokratáit már alig látni, különösen Erdélyben. Külön világuk eltűnése sem tegnap kezdődött, hanem már sokkal korábban, valamikor az 1920-as évek elején. Erdély arisztokráciája, kevés kivételtől eltekintve, soha nem volt olyan gazdag, mint magyarországi társa. Amikor egy földreform megfosztotta őket vagyonuk jelentős részétől, akkor világuk is romladozni kezdett.
Nem adták meg magukat könnyen. A megrázkódtatások után is megpróbáltak úgy tenni, mintha nem történt volna semmi. 1920-ban két vállalkozó kedvű újságíró még társasági lapot is indított, Erdélyi Társaság címmel. Ennek olvasói a címlapon és az utolsó oldalon valamelyik magyar arisztokrata fényképét találták (az utolsó számot, búcsúzásképpen, „Erdély legszebb asszonyának”, Bornemissza Karolának a fotója zárta), belül pedig a „profik” munkái mellett (Molter Károly is közölt a lapban), műkedvelő arisztokraták jobb-rosszabb írásait: vadász- és szerelmi történeteket, erkölcsi példázatokat. Emellett megtudhatták, hogy mikor tartózkodik Szilágy vármegyei szőlőbirtokán Wesselényi bárónő, melyik Teleki gróf nyerte a Marosvárárhelyen rendezett úszóversenyt, melyik Bánfiy báró lőtt medvét a legutóbbi vadászaton. A nyomtatott-illusztrált illúzió azonban alig két évig tartott.
Megjelent a Cimbora 2007/9-es számában