Történetes történelem
A korábbi évszázadok világában a vadászat egyik legférfiasabb foglalatosságnak számított. Nem egyszerűen szórakozást jelentett, hanem annál többet: a társadalmi helyzet kifejezésre juttatatását. A vadászathoz szükséges felszerelés (íjtól a lándzsákon át a különböző puskákig és a lovakig) drága volt, kevesek számára megfizethető. A vadak és az őket rejtő erdők a feudális korban magán-, esetleg királyi tulajdonban voltak, így a vadászat joga is csak tulajdonosaikat és azok vendégeit illette meg. Aki vadászhatott, hatalmas úr volt vagy hatalmas úr barátja. Végül pedig a vadászat több volt sportnál: fegyvergyakorlatként tekintettek rá, a katonáskodáshoz – minden nemes igazi kötelességéhez – elengedhetetlenül szükséges képességek karbantartójaként. A vadász a vadászattal a harcot gyakorolta, és egy-egy, dicsőséget hozó trófea legalább olyan értékes volt, mint valamely lovagi tornán, párviadalon elért siker. (Hogy a földhözragadtabb dolgokról is szóljunk: a vadhús a korabeli úri háztartások nélkülözhetetlen része volt, a vadnyúltól a szarvasig. A vad bőre pedig trófeaként is jelezte viselője vagy birtokosa vitézségét.)
Az igazi dicsőséget, persze, a veszélyes vadállatok elejtése jelentette: ez nem csekély lélektani hatással bírt, a római hadvezérek és császárok diadalmeneteiből például nem hiányozhatott az éppen meghódított vagy legyőzött ország vadállatainak sora. Az oroszlánok a cirkusz elmaradhatatlan részei voltak, a késő római kori keresztények nagy bánatára. A mi vidékünkön természetesen oroszlán, tigris vagy éppen párduc nemigen fordult elő, még akkor sem, ha a 17. században a panyókára vetett párducbőr kacagány (nyakba akasztható vagy köthető, a hátat borító prémes állatbőr) a vitézség elmaradhatatlan jele volt Magyarországon. A legveszélyesebb vadak közé inkább a farkas („toportyánféreg”), a medve, a szarvasbika és a vadkan tartozott.
A vadászat természetesen akkortájt sem volt veszélytelen. A „felbérelt” vagy csak felhergelt, megsebzett vadkanok a magyar történelem alakításában is szerepet vállaltak. Már Szent István fia és örököse, Imre herceg – a későbbi Szent Imre – is egy vadkanvadászaton lelte halálát, 1031 táján. A krónikák szerint halála nagyon megviselte öregedő apját. István ennek ellenére még hét évig vaskézzel kormányozta országát, és jutott ereje az öröklés elrendezésére, unokaöccse Vazul megvakíttatására és annak fülébe csurgatott forró ólommal való megsüketítésére is. Vigasztalni pedig vélhetően kevéssé vigasztalta fiának szent élete, hiszen a trónörökös elsődleges kötelessége akkoriban az életképes utód biztosítása volt, ennek minden egyebet meg kellett volna előznie.
István halálát évekig tartó örökösödési viszály követte Orseolo Péter – István unokaöccse – és Aba Sámuel, a király sógora között. Így kerültek az István, a király című rockoperába is a jó pénzért „felbérelhető” vadkanok.
Az utókor számára hasonlóan emlékezetes, bár hatását tekintve kevésbé súlyos volt Zrínyi Miklós, a költő és hadvezér halála 1664-ben. Zrínyi, aki éppen szembefordulni látszott I. Lipót kormányzatával, és nádorrá akarta magát választatni, egy ártalmatlannak induló vadászaton vesztette életét. (Az erdélyi Bethlen Miklós éppen öt napja volt a költő vendége, emlékirata érzékletes forrása a tragédiának.) Már a kortársakban is felmerült: nem merénylet áldozata lett-e a költő? (Nem valószínű.) Az utókor pedig máig ápolgatja a legendát.
Megjelent a Cimbora 2007/2-es számában