A gyermekkor évszázadai
Az emberek nem is hallottak, nem is akartak hallani a haladásról. Az élet ritmusát az évszakok, az egyházi ünnepek, és a falu templomának harangjai diktálták.
Calandában, mondja Buñuel, a középkor az első világháborúig tartott. Tehát még a középkorban született, mondhatnánk, és középkori gyermekkorából egyenesen a huszadik századi felnőttkorba lépett át. A család Zaragozába költözött, ahol már hódítottak a modern technika vívmányai. Ennek a világfelforgató huszadik századnak a meglepő találmányai közül leginkább a mozgókép volt a kedvére való újdonság. Olyan mély nyomot hagyott benne az akkor még gyermekcipőben járó új művészet, hogy szülei leghevesebb tiltakozása ellenére is a filmrendezői pályát választotta.
Első filmjei a szürrealizmus jegyében fogantak, és óriási botrányokat kavartak. Andalúziai kutya című filmjét, amelynek költségvetését a rendező édesanyja biztosította, aki végtére beletörődött, hogy fia ilyen „alantas foglalkozásra” adta a fejét, a híres szürrealista festővel, Salvador Dalival közösen forgatta. (A fiatal Salvador Dalira, a csodabogár szürrealista művészre így emlékszik vissza: „... nagyon furcsán öltözködött: széles karimájú kalapban járt, hatalmas csokornyakkendőt, a térdéig csüngő, hosszú zakót és kamáslit hordott. Úgy nézett ki, mint aki öltözködésével akarja provokálni az embereket, pedig erről szó sem volt. Azért öltözött így, mert így érezte jól magát...”) A születőfélben lévő filmművészettel – amely akkoriban még inkább vásári mutatványnak számított – való korai találkozása tehát egész életét meghatározó gyermekkori élménynek bizonyult, és élete szinte egybefonódott a film huszadik századi történetével.
Az első mozgóképek, amelyeket életemben láttam, és amelyek valósággal lenyűgöztek, egy disznót ábrázoltak. Rajzfilm volt. A disznó nemzetiszínű vállszalagot viselt, és énekelt. Fonográf volt a vászon mögött, az szolgáltatta a zenét. A film színes volt, erre pontosan emlékszem: vagyis minden képet külön-külön kifestettek.
Akkoriban ez még csak vásári komédia volt, a technika vívmánya. A vasút és a villamos akkor már megszokott dolog volt, de azért az úgynevezett modern technikának csak korlátozott szerep jutott Zaragozába. 1908-ban, azt hiszem, egyetlen automobil volt a városban, egy villamos autó. A mozival egy vadonatúj elem tört be középkori életünkbe. Az elkövetkező években állandó mozik nyíltak Zaragozában, karosszékkel és párnázott, támla nélküli padokkal, az árnak megfelelően. 1914 körül három elég jó mozi van már, Az aranyszalon, a Coiné (ez egy híres fotográfus nevét viselte) és az Ena Victoria. A negyedik a Los Estebanes utcában volt, annak már elfelejtettem a nevét. Az egyik unokahúgom ebben az utcában lakott, a konyhájuk ablakából látni lehetett a filmet. De az ablakot nemsokára befalazták, és a konyha fölé üvegtetőt építettek: azon keresztül kapta a fényt. Mi erre lyukat fúrtunk a falba, és onnan néztük felváltva a néma mozgóképeket.
Nem nagyon emlékszem azokra a filmekre, amelyeket akkoriban láttam. Sokszor összekeverem őket olyan filmekkel, amiket Madridban láthattam. De egy francia komikusra azért emlékszem, aki folyton elesett. Spanyolországban Toribiónak hívták.
Zaragozában a hagyományos zongoristán kívül minden teremben volt egy explicador, vagyis egy férfi, aki a vászon mellett állt, és hangosan magyarázta a cselekményt. Ilyesmiket mondott:
Ezért volt szükség explicadorra.
Még most is emlékszem, mennyire féltem, egyébként az összes többi nézővel együtt, amikor az első travellinget, kamerakocsizást láttam. Egy fej közelített hozzánk a vásznon, egyre nagyobb lett, mintha fel akarna falni. Az persze eszünkbe sem jutott, hogy a kamera közelít a fejhez, vagy hogy az valami trükk segítségével lesz egyre nagyobb, mint Méliès filmjeiben. Mi csak annyit láttunk, hogy egy fej közelít hozzánk, hatalmasra nő.
Az anyám, azt hiszem, később elment néha moziba, de abban biztos vagyok, hogy az apám, aki 1923-ban halt meg, egyetlen filmet se látott életében. Pedig 1909-ben meglátogatta egy barátja Palma de Mallorcából, és azt ajánlotta neki, hogy finanszírozza mozibarakkok felállítását a legtöbb spanyol városban. Az apám visszautasította az ajánlatot, mivel megvetette a mozit, „ezt az olcsó vásári komédiát”. Ha elfogadta volna, ma talán én lennék a legnagyobb spanyolországi forgalmazó.
Létezésének első húsz-harminc évében a mozit vásári szórakozásnak tekintették, amely közönséges dolog, a népnek való, és semmi jövője a művészet területén. Egyetlen kritikust sem érdekelt. 1928-ban vagy 1929-ben, amikor bejelentettem az anyámnak, hogy meg akarom rendezni első filmemet, sokkos állapotba került, majdnem elsírta magát, mintha azt mondtam volna neki: „Mama, bohóc akarok lenni.”
(Luis Buñuel: Utolsó leheletem – részlet. Európa Könyvki adó, Budapest, 1989. Xantus Judit fordítása)
Megjelent a Cimbora 2014/5-ös számában
Egy szent gyermekkora
A gyermekkor évszázadai
Egy szent is lehetett gyermek? Egyáltalán: a szentek valós, élő személyek voltak? A legtöbb szent alakja teljesen legendaszerű, és nem tudunk személyéről semmi bizonyosabb információt, ami valószerűbbé tenné őt.