Történetek a palackból
A fiatal férj (a Hold) ugyanis kíváncsian alászállt a földre, megnézni, hogyan élnek az emberek. Itt azonban egy gonosz lény támadt rá, s amikor a Hold menekülni próbált, az belecsimpaszkodott. A szerelmes feleség (a Nap) segíteni akart kedvesén, megragadta, s így ketten kétfelé cibálták, amíg szétszakították. A feleség kezében a szív és lélek nélküli rész maradt.
Ebből az alaptörténetből aztán különböző értelmezések születtek meg. Minthogy a Hold nem él, csupán éjszaka világíthat. Illetve szerető felesége időnként életre kelti, de a Hold ismételten haldokolni, fogyni kezd. Ez és az ehhez hasonló történetek a Napot és a Holdat összetartozó, s ezen belül egymást kiegészítő vagy egymással ellentétben álló lényekként jelenítik meg (dualisztikus mítoszok). A szibériai sámánizmusban a Hold az éjszakai, a Nap a nappali erőket és lényeket aktivizálja. Kínában a Hold a jin, azaz a nőiség, a passzivitás, a sötétség ereje, a Nap a jang, a férfiasság, az aktivitás, a fény. Ebben a felosztásban a Nap a győzedelmeskedő szereplőként jelenik meg, s a Hold egyre inkább a passzív, a legyőzött női szerepkört kezdi felölteni.
Miért fogy a Hold?
Európában, s ezen belül a magyar nyelvterületen nem rendelkezünk a Hold eredetével kapcsolatos történetekkel. Gazdag hiedelemanyag kapcsolódik viszont a Hold fogyásához. Általában valamilyen állat harap bele a Holdba (farkas, kutya, kakas). Róheim Géza kutatásaiból tudjuk, hogy a magyarokkal szomszédos népek (románok, szerbek, szlovákok) mitológiájában léteznek olyan vámpírtermészetű lények, amelyek a Holdat megkárosítják. Ezek a képzetek átszivárogtak egyes magyar régiókba. A mezőségi, az aranyosszéki és a kalotaszegi magyar néphit (feltételezhetően a román mitológia hatására) úgy tartja, hogy a Holdat a kereszteletlenül elhunyt, s ezért a nyugalmukat nem találó csecsemők eszik meg. Egy kalotaszegi adat szerint a holdfogyatkozást a sárkány okozza. A magyarországi palócok szerint (akárcsak a Napot) a markoláb, a máramarosi magyarok szerint a virkolák, a moldvai csángók szerint a varkalács eszi meg a Holdat. A Balkánon az ember- és farkas-alakot váltogató emberfarkast (werwolf) okolják a holdfogyatkozásért.
Kapcáját szárító pásztor vagy táncoló pár
Ha nyári estéken, éjszakákon felnéztetek a Holdra, bizonyára ti is tapasztalhattátok, hogy a felszínén világosabb és sötétebb foltok, alakok (valójában holdtengerek és holdkráterek) láthatók. Közép- Ázsiában, Észak-Amerikában kutyát vélnek felismerni a Hold felszínén, míg a magyar nyelvterületen helyenként fát vágó, szalmát, rozsét vivő embert, szántó parasztot, legeltető pásztort, egy szentet.
Zsigmond Győző februári lapszámunkban már említett könyvében a szakirodalom alapján gyűjtötte össze a holdfoltok eredetét magyarázó magyar történeteket. A nagy változatosságból két történet emelkedik ki. Erdélyben és Moldvában azt beszélik, hogy egy pásztor támaszkodik szomorúan a botjára, vagy kapcáját szárítja egy ágra terítve, körülötte a nyája legelészik az égi legelőn. A pásztor büntetésből (bizonyára meggondolatlan káromkodás miatt) került fel a kopár Holdra. Magyarország területén egy másik történet terjedt el. Eszerint a Holdon Szent Dávid király és az éneklés védőszentje, Cicelle hegedül, énekel és táncol. Miért és hogyan kerültek ők oda? Mert örökké táncolni-énekelni akartak, mert vasárnap délelőtt nem a templomba, hanem a fogadóba mentek mulatozni. Édesanyjuk mondott rájuk olyan átkot, hogy se föld, se ég ne fogadja be őket, minthogy az átokból a Holdat kifelejtette, Dávid és Cicelle ott talált menedéket. Egy másik történet szerint az özönvíz előtt Dávid király is elrejtőzött Noé bárkájában, s onnan kapaszkodott fel a Holdra. Ezek a történetek bizonyára a középkori keresztény egyháznak a bűnök következményére vonatkozó tanításai hatására terjedtek el Európában (Katalónia, Franciaország, Németország).
Babba Mária az égen
A Holdra vonatkozó hiedelmek összegyűjtését és értelmezését Kálmány Lajos kezdeményezte. A legarchaikusabb képzetet a gyimesi csángók őrizték meg, s ezt Daczó Árpád ferences szerzetes az 1980-as években írta le a néprajztudomány számára. Eszerint a Hold a Babba Mária néven ismert szép Szűz Mária. Idézzük a szerző néhány értékes feljegyzését.
Ne feledjétek tehát, hogy mi nem rendelkezünk a Hold eredetére vonatkozó mitológiával. A hold növekedéséhez és fogyásához azonban a paraszti világban Európa-szerte, s így nálunk is számtalan előírás kapcsolódott. Újhold vagy a növő hold idején volt ajánlatos vetni és növényeket ültetni, oltani, gyógynövényt gyűjteni, kotlót ültetni, házasságot kötni, nyiratkozni, takarítani, tisztálkodni. A hold növekedése kedvezően befolyásolta a növények növekedését és termését, az állatok növekedését és szaporodását, a haj növekedését, a házaséletet. Viszont telihold és holdfogyatkozás idején kellett elküldeni a parazitákat (bolhák, patkányok), nem volt szabad lakodalmat ülni. A fogyó holdkor született gyermek például beteges természetű lesz.
A Holdnak az életre, termékenységre való hatásával magyarázható, hogy szerte a magyar nyelvterületen Holdkirályt köszöntő imák és ráolvasások ismertek.
Tudtad?
A személytelen varázserőt aktivizáló cselekvések összefoglaló neve a mágia. Formái a megelőzés és az elhárítás (prevenció), a tiltás (tabu), a serkentés és a rontás. A mágia alkalmazásának területei az egészség biztosítása, a gyógyítás, a kozmetika és a tisztálkodás, a szerelmi és a családi élet, a szerencse biztosítása, a háztartás, a gazdálkodás (növénytermesztés, állattenyésztés, mesterségek, vásár), a transzcendens lényekkel való kapcsolattartás, a vallási élet.
Nó, áldott hód, megjöttél!
Én köszöntlek tégedet.
Dicsírtessék, tiszteltessék,
áldoztassék új hód király.
Adjon Isten jó hónapot,
jó hónapba jó heteket,
jó hetekbe jó napokat,
jó napokba jó órákat,
jó órákba jó perceket,
jó percekbe jó szentpillanatokat.
Dicsírtessék, tiszteltessék,
áldoztassék az úr Jézus Krisztus neve. Ámen.
(Csíki ráolvasás)
Új hód, új király,
neked legyen fényesség,
nekem öröm s egészség!
(Klézse, Moldva)
Gyimesi csángók: A Csíki-havasokból a Moldvába átfolyó Tatros völgyét benépesítő lakosság. A mostoha természeti adottságokkal rendelkező, többnyire az állattenyésztésre és a fakitermelésre alkalmas vidéket a 17. századtól kezdve népesítették be a csíki székelyek, a moldvai magyarok és a románok. Elzártsága miatt a gyimesi csángók archaikus kultúrát őriztek meg.
Palócok: A Mátra és a Bükk hegység északi részén fekvő medencében, az Ipoly folyó mentén, Észak-Magyarországon és Szlovákiában mintegy 50 településen élnek. Nevük a kunokat megnevező orosz polovec szóból származik, s a kun letelepülők azonosítására szolgál.
Szerelmes a Nap a Holdba
Történetek a palackból
Talán ti is ismeritek a népdalunkat, amelyben ezt énekeljük. A Nap tehát szerelmes férfi, a Hold pedig csábító hölgy. Ez akár meglepő is lenne, ha más történetekből már korábbról nem tudnánk, hogy az égen egymást váltó Nap és a Hold epekednek egymásért. A két égitest antropomorf* tulajdonsága a legtöbb nép mitológiájában megtalálható. Hol lánytestvérek (szibériai népek), hol fivérek (ezek ikermítoszok), hol pedig házastársak.
Honnan erednek a növények
Történetek a palackból
Bizonyára emlékeztek még, hogy nemrég olvashattatok itt a növényekhez kapcsolódó hiedelmekről. Most a növények keletkezését elmesélő apokrif történeteket tekintjük át. A mitológia szerint ugyanis a növények létezése és tulajdonságaik mitológiai lényekkel való kapcsolatukkal magyarázhatóak. Mózes első könyve a világ teremtését mondja el. A keresztény Isten a második napon népesítette be növényekkel a szárazföldet. S miután az embert is megalkotta, a növényeket neki rendelte alá.
Az állatok mítosza
Történetek a palackból
A finn eposz, a Kalevala mondja el, hogy a búvárkacsa tojja a meg azt a tojást, amelyből a világ (az ég, a csillagok, a nap és a hold, a föld és az óceán) létrejön. A Csendes-óceán partjain élő indiánok úgy tudják, a holló elrabolta a Szürke Sastól a napot, a holdat, a csillagokat, a tüzet és a vizet, s azokat az embereknek ajándékozta. A Jeges-tenger közelében élő szamojéd nép tagjai, a nyenyecek úgy tudják, a tűz használatát a jegesmedvétől tanulták el.