Történetes történelem
Manapság szeretünk azzal kérkedni, hogy környezetünk, a Föld minden korábbinál jobban „összement”: gyorsabban kapunk meg egy e-mailt, mint tizenöt éve egy levelet (bár tizenöt éve egy levél még nem volt gyorsabb, mint 1860-ban, amikor Nagyvárad mellől két nap alatt ért Budára), hamarabb jutunk el autóval, busszal, repülővel vagy vonattal célunkhoz, mint néhány évtizeddel ezelőtt. A távolságok leküzdéséhez szükséges időt tekintve mindez igaz is. Az utazás és a hírközlés nehézségei azonban már ezer évvel ezelőtt sem akadályoztak meg senkit, ha útra akart kelni.
Noha a Római Birodalom fejlett úthálózata akkor már a múlté volt, vagy legalábbis csak kis szakaszait használták, az előző ezredfordulón mégis megelevenedett Európa. Egyre többen vették kezükbe a vándorbotot és indultak el távoli vidékekre. Igaz, céljuk ekkor még nem a felfedezés, a megismerés és a pihenés, hanem – vallásos igényeik következményeként – a zarándoklat a kereszténység valamelyik kiemelkedő helyére.
Éppen ezért nagyon is meghatározott, hogy hová tartanak: Rómába, Jeruzsálembe (a várost birtokló muzulmán Fatimida-dinasztia engedélyezi a keresztény zarándokok belépését és a szent helyek megtekintését), majd az Ibériai-félszigeten, a mai Spanyolország területén található Santiago de Compostellába, Szent Jakab apostol sírjához. Különösen utóbbi kettő számított kalandos útnak, hiszen Jeruzsálem mégiscsak a „pogányok” kezén volt, és Ibéria nagy részét is a mórok uralták, a zarándokoknak ezért végig háborús határvidéken kellett mozogniuk.
Mindehhez társult még a táj és a terep nehézsége is. A mai Észak-Spanyolország hegyes vidékein éppen olyan nehéz volt az utazás, mint a Balkán tájain vagy Kis-Ázsia sivatagos és hegyes pusztaságain. Csak látszólag jártak jobban azok, akik Jeruzsálembe menet a hajóutat választották, hiszen a viharok és a szerencsétlenségek sem voltak ritkák, no meg a kalóztámadások, melyek eredményeként könnyen egy közel-keleti vagy észak-afrikai rabszolgapiacon találhatta magát egy utazó. (És olykor még azzal is szembe kellett néznie, hogy elrablói és áruba bocsátói keresztény uralkodók, például a szicíliai normann fejedelmek és királyok alattvalói voltak.)
Mindezek ellenére a zarándokok száma egyre nőtt, és viharos gyorsasággal épült ki az utazókat kiszolgáló „turizmus” is. Hajótulajdonosok kínálták szolgálataikat Velencében, Bariban, Amalfiban vagy Bizáncban. Fegyveresek vállalkoztak arra, hogy megvédjék a zarándokok csoportjait a portyázó móroktól vagy szeldzsukoktól. A nagy útvonalak mellett, a Duna mentén, illetve a Pireneusokban, fogadók és a szállás mellett lelki békét is nyújtó rendházak, templomok sora épült fel. Piacokon kínálták áruikat a kereskedők, és minden határátlépést, partraszállást követően pénzváltók sokasága ostromolta a vándorokat, kedvező árfolyamot kínálva. A zarándokutak végpontján szerzetesrendek építettek nem csak ellátást is nyújtó zarándokszállásokat, hanem kórházakat is. (Ilyen kórházak vagy zarándokszállások fenntartóiból alakult ki a johanniták – ispotályosok – lovagrendje és a Német Lovagrend.) És mindenütt ott voltak az elmaradhatat lan ereklyeárusok, Keresztelő Szent János fogával vagy Szent Sebestyén ujjperceivel.
A zarándoklat nem csupán vallásos, áhítatos cselekedetként élte virágkorát, hanem üzletként, gazdasági ágként is. Ezreket, tízezreket mozgatott meg, akik, ha sikeresen átvészelték a viszontagságokat, hitükben megerősödve, a kereszténység és szent helyeinek misztériumaitól megérintve tértek haza, gyakran az út során megvásárolt, nem egyszer bizonytalan eredetű ereklyékkel.
Különösen a jeruzsálemi zarándoklat, a Szent Sír és az Olajfák hegyének megtekintése jelentett kiemelkedő hitélményt. Amikor az első keresztes hadjárat végén, 1099-ben, Jeruzsálem újra keresztény kézre került, és egyidejűleg ismét megnyílt a szárazföldi zarándokút, beköszöntött a közel évszázados fénykor. Földművelő parasztok éppen úgy útnak indultak, mint földesuraik, vagy a korszak leghíresebb asszonya, Aquitániai Eleonóra.
Bár a Szent Városba 1187-ben ismét bevonultak a muzulmánok, és ezzel a városba való utazás megnehezedett (nem is szólva arról, hogy a Szent Sír templom megint mecsetként működött tovább), a zarándoklat és vele a turizmus immár Európa életének szerves része lett. Ha nem a Szentföldre indultak szervezett vagy spontánul összeverődött csoportok (bár ez az irány sem érvénytelenedett teljesen), akkor Compostellába vagy csak valamelyik közeli célpontba, például az angliai Canterburybe.
Aki pedig kedvet kapva ma indulna útnak, annak sem kell sokat keresgélnie. A legközelebbi utazási irodában vélhetően készséggel szerveznek neki egy ismét divatba jött compostellai zarándoklatot.
Megjelent a Cimbora 2008/1-es számában