Cimbirodalom
Az alábbi szövegek a szerző utolsó, dactăr nicu & his skyzoid band (Tracus Arte Kiadó, Bukarest, 2013) című kötetéből származnak, amelyben különleges, egyszerre ismerős, lakótelepi, mindennapi történésekből építkező, ugyanakkor lebegtetett, groteszk humorú, fantasztikus világot hoz létre sajátos, az utca- és tolvajnyelvet bőségesen alkalmazó prózaversekből.
Dudu
Dudu a P4-es tömbház melletti kukában látta meg a napvilágot, egy műanyag tasakban. Azóta is a kukában alszik, onnan étkezik, ruházkodik és így tovább.
Ő a legboldogabb ember a környéken, arcán mindig ott a mosoly. Mindenkinek köszön, folyton bólint azzal a nagy fejével, és azt mondja: „Sze-sze-szevasz! N-na mi-mi jó-jót csi-csi-nálsz??” „Semmi különöset, feleljük erre, hát te?” „Há-hát é-é-én, i-itt né... ver-ver-se-se-ket í-í-í-rok!” Senki sem olvasott még ezekből semmit, mondjuk, nehéz is lenne, be kéne mászni értük a szerző nyomán a kukába, ott üres üvegek, halcsontok, banánhéjak, Pampersek és o.b.-k között kotorászni. Dudu ugyanis a kuka legalján őrzi a kéziratait, senki nem kaparinthatja meg azokat.
Dudu viszont nagyon elégedett. Ha van időd végighallgatni, elmeséli neked, hogyan fogja elnyerni a Nobel-díjat, hogyan adják elő majd a színdarabjait New Yorkban, ő maga pedig hogyan kerül el forgatókönyvírónak Hollywoodba.
Igaz, fél napig tart a története, de utána az élet sokkal szebbnek tűnik, mint korábban. Dudu a legvagányabb pszichoterapeuta. És tök ingyen csinálja.
A mobil
A mobilt azért találták fel, hogy éjjel 2-kor kiugrasszon egy barom az ágyból, és azt bőgje füledbe: „Te vagy az, Vaszi?! Hö-hö-hö... öö... ööö... elnézést, rossz számot hívtam.”
A mobilt azért találták fel, hogy tárcsázd a csajod, és egy kristálytiszta hang válaszoljon: „Sajnáljuk, a hívott szám egyelőre nem kapcsolható.”
A mobilt azért találták fel, hogy lemerüljön, amikor épp nyaralni mentél, és a töltőt otthon felejtetted. Hogy mindenféle lökött dallamot hallj, és egyre-másra fotókat készíts, amik a kutyának se kellenek... ja, és hogy beszélgess. Beszélgess, beszélgess, beszélgess... amíg érzed, hogy elkezd csörögni az agyad is a koponyádban.
A mobilt azért találták fel, hogy legyen neked all in one: videokamera, diktafon, ébresztőóra, teletext, játékok, elektronikus határidőnapló, mp3-lejátszó, e-mail, internet... Hogy minden problémádat megoldd. Hogy többé ne függj senkitől.
Hogy végül a lehető legmagányosabban és legrohadtabbul érezd magad.
Szonda Szabolcs fordításai
Megjelent a Cimbora 2018/8-as számában
Vedlések
A szerelemről
Cimbirodalom
Rettegve szálltunk az ég felé, majd szédítő iramban ereszkedtünk alá, aztán ismét lendületet vettünk, belefúrtuk tekintetünket az éjszakába, és csillagok szálltak fel, majd zuhantak le velünk együtt. Ez volt a... szerelem – részlet Simona Popescu Vedlések című regényéből Szonda Szabolcs fordítsában.
Vedlések
Az élet színháza
Cimbirodalom
És ebben a majdnem teljesen üres világban mégis éreztem egy különös vonzalmat valaki iránt (egyfajta én-ke gyanánt), aki visszanézett rám a kútból, ahová hosszan belebámultam, s akivel el-elbeszélgettem, arra várva, hogy – visszhangként – saját szavaimmal válaszoljon nekem – részlet Simona Popescu Vedlések című regényéből Szonda Szabolcs fordításában.
Vedlések
részletek
Cimbirodalom
A hazafelé tartó úton nem is lépkedtem, hanem lebegtem, és az volt az érzésem (ma úgy mondanám: az tudatosult bennem), hogy az élet az a rendkívüli erő, amelyet a teljes környezeteddel, az alkony halvány sötétjével, a lábaid előtt kékesen csillogó hóval, a fölötted lüktető csillagos magassággal való rokonulásod ad – részletek Simona Popescu Vedlések című regényéből Szonda Szabolcs fordításában.