Történetek a palackból
A növények megteremtéséhez az ördög is hozzájárult. Például a dohány termesztésére és fogyasztására (pipázás, cigarettázás) ő tanította meg az embereket. A teremtés után az ördög magának kérte a legkorábban virágzó fát. – A somfa legyen a tied – mondta Isten. Legkorábban nyílik, s legkésőbben terem (Moldva).
A Bukovinában élt székelyek úgy tudják, hogy a virágok a paradicsomkertből származnak. Mikor az első emberpár bűnbe esett, s az arkangyalok Ádámot és Évát kiűzték a paradicsomból, a távozás előtt Éva egy öl virágot tört le, s a földön meghonosította őket, hogy tudjunk emlékezni a paradicsomra. Az özönvíz előtt Noé is gondoskodott a növények megmaradásáról.
Nem a kereszténység az egyedüli vallás, amely számontartja a növények teremtését. A különböző mitológiákban a növényeket az istenek teremtik meg, az istenek teszik termékennyé őket, az istenek határozzák meg végső tulajdonságaikat, az istenek tanítják meg termesztésüket, felhasználásukat. Olykor a növény az isten testéből sarjad, vagy épp maga az isten alakul át növénnyé. Bár általában a törzsi vallások az állatokat tekintik a törzs védőszellemének, előfordul a női totem is. Ebben az esetben az ősök szelleme fákban, növényekben, az erdőben lakozik.
A mák és a pipacs (ugyanahhoz a családhoz tartoznak) hódító anyagot tartalmaz. Tudjátok, miért? A gabona, s különösen a búza, valamint általában a növények római istennője, Ceres nyugtalanul jártkelt a földön, az álom hosszú ideig elkerülte. Szenvedését látva az istenek megkönyörültek rajta, s minden lépésére mákvirág sarjadt a földből. Az istennő egy egész csokornyit gyűjtött össze belőle. A virágok azonnal meghozták hatásukat, s az álmatlan istennő mély álomba merült. Az angol legendák azt állítják, hogy Szent Margit egy sárkánnyal viaskodott, s a sárkány kiontott véréből sarjadt a pipacsvirág. Egy másik keresztény hagyomány szerint a pipacs először ott jelent meg, ahová Krisztus vére hullott.
A magyar eredettörténetek „mezején"
Érdemes áttekinteni a növények származására vonatkozó magyar eredettörténeteket. Ezek Istenhez, a szent család tagjaihoz, Máriához és Jézushoz, ritkán más szenthez kapcsolódnak. Amikor Mária és József tudomást szerzett a gonosz Heródes gyermekgyilkos szándékáról, az anya a csecsemővel szamárhátra ült, s Egyiptomba indultak. Heródes katonái felfigyeltek a bújdokió családra, s nyomukba eredtek. A szülők bokrokba rejtették a kisdedet. A növények szívesen nyújtottak számára menedéket. Egyedül a kevély bazsarózsa nem volt hajlandó eltakarni a kis Jézust.
– Szép légy, de a szagodat senki se állhassa! – átkozta meg Jézus a bazsarózsát. S valóban,
azóta ennek a virágnak nincs illata (Bukovina). Szintén a menekülés során Mária a fűzfa alá bújt meg. – Te fűzfa! Hajolj le a te ágaiddal, hogy engemet az én Szent Fiammal meg ne találjanak Heródás katonái! Megsajnálta a fűzfa a kis Jézust. Elképzelte, hogy ha a katonák rábukkannak, kegyetlenül összekaszabolják. A nagy együttérzéstől ágai sűrűn kihajtottak, a földig hajoltak, s biztonságos rejtekhelyei képeztek. Heródes katonái gyanútlanul vágtattak el a menekülők mellett. Azóta áldott fa a szomorúfűz (Egyházaskér). A történet egyik változata szerint az üldözői elől menekülő Krisztus talált menedéket a fűzfa ágai alatt (Bukovina). A vándorlás során a szent család sokat nélkülözött. Mikor már betévő falatjuk sem volt, Mária levágatta a haját és kenyeret vásárolt rajta. Az ő hajából keletkezett az árvalányhaj (Nógrád megye).
Később, amikor Jézus és Szent Péter vándorolt, Szent Péter egy lángoslepényt szerzett. A finom falatokat azonban nem akarta megosztani Jézussal, ezért tarisznyájába rejtette. Amint vándoroltak, Péter le-lemaradozott, s harapott egyet-egyet a lepényből. Jézus ilyenkor mindig hátraszólt, s Péter kénytelen volt kiköpni a falatot a szájából. A végén Jézus megfeddte:
– Látod, Péter, épp úgy becsaptál engem, mint a zsidók. A lángoslepényt nem voltál hajlandó megosztani velem, hanem mind elköpdösted. A lepény azonban ne vesszen el, hanem legyen belőle gomba, a szegények eledele (Nógrád megye és Bukovina). A búzakalászt szintén Krisztus teremtette. Eredetileg a búza szárát végig szemek borították. Az emberek telhetetlenek voltak, egyre több búzát termeltek, s a kenyeret nem becsülték meg. Büntetésből Krisztus letörülte a kalász száráról a szemeket, csupán a búzaszál tetején hagyott egy maréknyi kalászt, az égi madaraknak.
Mikor Krisztus az őt üldöző zsidók elől menekült, a fákat hívta segítségül. Valaki azt tanácsolta, hogy a galagonyabokor alá rejtőzzék el. Ám a galagonya magasba emelte, a líciumbokor (dísznövény) pedig a földig eresztette ágait. Ágai máig is a földre omolnak (Gömör). A moldvai csángók szerint Krisztus a nyírfára mászott fel, s nyírfa ágai egyszerre a föld felé hajoltak A keresztény hiedelmek szerint a nyárfa nem hajolt meg a keresztje alatt roskadozó Krisztus előtt, az együttérzéstől nem reszkettek a levelei, nem hullatta le a lombját. A moldvai csángók emlékezete másként tartja számon a nyárfa bűnét. Mikor Krisztus a nyárfán rejtőzött el, a nyárfa levelei rezegni kezdtek, ezzel árulták el a bujdosót. Ekkor Jézus átkot mondott rá: levelei akkor is rezegjenek, amikor derűs az idő, amikor szellő sem lengedez. Továbbá a keresztények azt is tudni vélik, hogy a nyárfa gallyaival verték véresre a megváltó testét. Egy Pest megyei történet úgy tudja, a zsidók a fűzfa szúrós ágait választották, hogy azzal ütlegeljék a megváltót. Ám a fűzfa – együttérzésből – elszórta a töviseit. Ágai azóta simák.
A virágoskertekben felismeritek a Jézus pénze vagy Júdás pénze nevű virágot? Nyár végére a magok fémpénz alakú, ezüstös színű foglalatban maradnak. Egy gyimesi történet szerint Júdás harminc ezüstpénzért árulta el urát. Mikor azonban végignézte Jézus szenvedését, a bűntudat hatására felakasztotta magát. Előtte a pénzt vissza akarta adni a főpapoknak. Minthogy azok nem fogadták vissza, az ezüstöket szétszórta a gecsemáni kertben. A pénzekből virágok nőttek, hogy emlékeztessenek Júdás árulására.
Krisztus kimúlt a keresztfán. Vére rácseppent egy virágra, így született a Jézus vére, a vérehulló fecskefű virág. Anyja a keresztfa tövében siratta őt. Könnyei szétszóródtak, s a könnycseppekből gyöngyvirágok nőttek.
Az állatok mítosza
Történetek a palackból
A finn eposz, a Kalevala mondja el, hogy a búvárkacsa tojja a meg azt a tojást, amelyből a világ (az ég, a csillagok, a nap és a hold, a föld és az óceán) létrejön. A Csendes-óceán partjain élő indiánok úgy tudják, a holló elrabolta a Szürke Sastól a napot, a holdat, a csillagokat, a tüzet és a vizet, s azokat az embereknek ajándékozta. A Jeges-tenger közelében élő szamojéd nép tagjai, a nyenyecek úgy tudják, a tűz használatát a jegesmedvétől tanulták el.
Az első ember születése
Történetek a palackból
Isten megteremtette az eget és a földet, különválasztotta a szárazföldet és a vizeket, a világosságot és a sötétséget, növényekkel, állatokkal és madarakkal népesítette be a földet, a vizeket és a levegőt, ezután létrehozta az első emberpárt, s a föld urává tette őket. A teremtésnek ezt a részét antropogenézisnek nevezzük, a történetet pedig antropogonikus mítosznak. A mi történetünk szerint a keresztény isten az embert a szóval teremtette, a teremtés hatodik napján, a maga képmására, egyszerre a férfit és a nőt. A teremtésnek ezek a részletei mind-mind figyelemre méltóak, mert sajátosak.
Hogyan lett a világ
Történetek a palackból
Számunkra, keresztény emberek számára Mózes I. könyve mondja el, hogyan született a világ. S habár bizonyára emlékeztek rá, idézzük fel együtt a történetet. A teremtő legelőször különválasztotta az eget és a földet, a világosságot és a sötétséget, az égi vizeket a földi vizektől. Ezután az égen megteremtette a napot és a holdat, a földön különválasztotta a szárazföldet és a vizeket, majd az eget, a földet és a vizeket élőlényekkel népesítette be, a szárazföldre növényeket teremtett. Utoljára megteremtette az embert.