Archívum ARCHÍVUM Facebook Link Fej shape shape shape shape shape
Keszeg Vilmos

Keszeg Vilmos

Szerelmes a Nap a Holdba

Történetek a palackból

Talán ti is ismeritek a népdalunkat, amelyben ezt énekeljük. A Nap tehát szerelmes férfi, a Hold pedig csábító hölgy. Ez akár meglepő is lenne, ha más törté­netekből már korábbról nem tudnánk, hogy az égen egymást váltó Nap és a Hold epekednek egymásért. A két égitest antropomorf* tulajdonsága a legtöbb nép mitológiájában megtalálható. Hol lánytestvérek (szibériai népek), hol fivérek (ezek ikermítoszok), hol pe­dig házastársak.

Szerelmes a Nap a Holdba
Keszeg Ágnes illusztrációi

 A Kínában, Mongóliában élő evenki nép szerint a Nap családanya, akit fiúgyermekei segí­tenek. Az indiai, görög, balti (lett, litván), grúz mito­lógiában a Nap édesanya, aki férjhez adni készül leá­nyát. Egy grúz történetben egy juhászlegény ellopja a Nap eladó leányát. Az Amur folyó vidékén élő tunguz népek úgy tudják, hogy eredetileg több nap volt az égen, s ezeket el kellett pusztítani.

Az égitestekről szóló mítoszokat asztrális mítoszoknak nevezzük. E míto­szok közé tartoznak a Napról szóló szoláris mítoszok. A korai mítoszkutatók azt feltételezték, hogy a legkorábbi mítoszokban az égitestek közül a Napnak volt a legnagyobb szerepe és tekinté­lye. Ám kiderült, hogy az égitestek közötti hierarchia az emberi gondolkodás és társadalom későbbi szint­jén alakult ki. A sumér mitológiában Utu, a Nap iste­ne a Hold-istennő, Nanna fia. Ur városában ugyanis az i. e. 21. században a Holdisten volt a legtekintélye­sebb isten. Az óind mitológiában Indra a vihar istene, aki megküzd Szúrjával, a napistennel, s elrabolja a nap szekerének egyik kerekét. Az időszámításunk előtt Szíria, Mezopotámia területén élt hettita nép mi­tológiája szerint az óceán elrabolja és elnyeli a napis­tent. Egy bukovinai román mítosz szerint a nap vélet­lenül keletkezett. Egy ember ládába zárva, féltve őr­zött egy tojást. Egy alkalommal, mikor elment hazul­ról, valaki feltörte a kincsesládáját, s az ott talált tojást az ég felé hajította. A tojás eltörött, sárgájából keletke­zett a nap, fehérjéből lettek a fellegek. Egy mítoszku­tató szerint a Nap szerepe azoknál a népeknél nőtt meg, amelyek királyukat istenként kezdték tisztelni, s a Napot választot­ták szimbó­lumául. Az inka mito­lógiában az uralkodó a Nap fia. Ez a fejlődés kísérhető nyomon az egyiptomi mítoszokban is. Míg ko­rábban az ég istennő­jét tekintették édesanyjának, s az ifjú Napnak ellenfe­lekkel kellett megküzdenie (kígyó, krokodil), később más népek – például a hurriták (vagy hurrik) - hatására az egyedül uralkodó főistenné változott. Echnaton uralkodó i. e. 1380 táján a napimádatot tette kötelezővé (korábban Ré a napisten, később Aton). A vallást megreformáló uralkodó naphimnusza szerint a napisten a legfőbb teremtő, aki lovas hintóján nap mint nap bejárja égi birodalmát, a világmindenséget:

Fényed szomjas földeket szoptat,
Ha felkelsz: élnek és termékenyülnek.
Te hoztad létre évszakok sorát,
Hogy mindaz, amit alkottál: viruljon,
A tél hidegjét, hogy lehűtse őket,
S a nyár hevét (hogy ízleljék erődet).
Te teremtetted az égbolt messzeségét,
Hogy jó magasra szállhass
És mindent áttekints, amit alkottál.
(Franyó Zoltán fordítása)

Korábban említettük már, hogy Mózes könyve mondja el a keresztény teremtéstörténetet. Eszerint „a harmadik napon mondta Isten: Legyenek világító testek az ég mennyezetén, hogy elválasszák a nappalt az éjszakától... Teremté tehát Isten a két nagy világító testet: a nagyobbik világító testet, hogy uralkodjék nappal és a kisebb világító testet, hogy uralkodjék éj­jel; és a csillagokat.” Ez a keresztényi szemlélet hatotta át a magyar népi tudást is. Egy moldovai (Gajcsána) férfi szerint „a csillagok es gömbök, mint a főd. Díszí­tette az Isten az eget, dísznek mutatja a csillagokat meg a holdat és a napot. S így látunk es, éjjel es van világosság, mikor hold van, nappal süt a nap.”

Mi nem rendelkezünk a Napra vonatkozó különös mítosszal, mindössze töredékes ismeretekkel és elő­írásokkal. Egyik népmesénkben férfiként járja égi út­ját, este fáradtan tér meg édesanyja házába. Az érdek­lődő vándor kérdésére készségesen válaszol.

Az égitestekkel kapcsolatos magyar hagyományo­kat Zsigmond Győző gyűjtötte össze és rendszerezte. Tőle tudjuk, hogy az Erdélyi Mezőségen, Aranyos­széken szokás volt a Nap felé fordulva imádkozni. A búzavetés előtt ajánlatos volt a Napra nézve fohászt mondani. „Szoktunk imádkozni, napkelet felé fordul­ni, s keresztet vetni, amikor kezdünk valami munkát. Például reggel kimegyek kapálni, akkor a nap felé for­dulok és keresztet vetek.” – mondta egy bukovinai fér­fi. A Nap iránti tiszteletből született az a tabu, amely a szemét Nap irányába való öntését vagy seprését, a Nap irányába való köpést tiltotta. Aki rosszat akart, az viszont a Napra nézve mondott átkot. Magyarszováton úgy tudták, hogy eredetileg két Nap volt az égen. Má­sok szerint a két Nap a háborút jelezte előre.

A Nap különböző szentekkel áll kapcsolatban. A magyar nemzet egyik legnagyobb ünnepévé válto­zott az 1567 óta tartott csíksomlyói, pünkösdszombati búcsú. A zarándoklatot követő napon, vasárnap a jelenlévők a Napba néznek, ahol a Szentlélek megjelenik. A katolikus népi vallásos­ságban megtalálható a Nap és Szűz Mária azonosítása. A göcsejiek pünkösd vasárnapján egy tál vízbe néztek, s a csecsemőjét ringató Máriát látták meg benne. Álta­lánosan elterjedt meggyőződés, hogy szombaton min­dig kisüt a nap. Mária ugyanis kimosta a kis Jézus ru­háit, s hogy vasárnap újra beleöltözzék, a napnak kell megszárítania.

Gyakoriak azok a hiedelmek, amelyek a napfogyat­kozást mondják el. A Balaton vidékén úgy tudták, hogy a napot egy kakas eszi meg. A Bukovinában élt magyarok szerint a napfogyatkozást egy egér okozta. A máramamarosi magyarok virkoláknak, a moldvai csángók varkalácsnak, a palócok markolábnak nevez­ték azt a gonosz lényt, amely a Napot harapta. Az Égitestszabadító mesetípusunkban a Napot, a Holdat és a csillagokat három sárkány rabolja el, s egy bar­langban rekesztik el. A király lánya kezét ígéri annak, aki az égitesteket megtalálja és kiszabadítja.

„A Nap, úgy beszélik, hogy legény, és a Hód lyány, ök mindig udvaroltak egymásnak, egyszerre jöttek fel. De a Hód kerülte kereken a Napot, ugye szerette, körűié ment mindig. És amint esszevesztek, a Hód el­maradt, a Hód jönni fogott éjjel, és a nap jő napval, s többet nem kerüli.” (Klézse, Moldova)
Az öregek azt mondták, mikor a nap fogy, akkor van egy kis egérke, mindig szökik, egyik oldalról a másikra, „innen es harap, onnan es harap, amíg a Nap elfogy’’ Amikor 1914-ben napfogyatkozás volt, hát édesanyám eleitől végig nézte. Azt mondta, hogy két egér felfutott a Napnak a felső felére, s ott rágni kezdték s kirágták a Napnak a belit, hogy csak a karéja maradott, s akkor el volt sötétülve, olyan volt, mintha éjjel volna. Ez tartott körülbelül egy fertály órát, és akkor kezdett visszanőni a Nap.” (Istensegíts, Bukovina)
„Azt mondják, hogy a varkalács eszi a Napot. Műk láttuk es. De tudja, hogy lehet meglátni? Apókámat lát­tam, tettek egy edénybe vizet, s akkor a vízbe látta, hogy hozzája kap, így harap belőle, ulyan, mint a rák. Úgy harap belőle, úgy mondták neki, hogy varkalács.” (Diósfalu, Moldva)
„Ré, a nap két óriási bárkát készített magának. Az egyiken nappal járta be az ég tündökletes tájait, a mási­kon éjjelente vágott neki a föld alatti útjának. És hajnal­ra újra elérte a napkeleti Benben követ. Minden reggel ragyogó ifjúként indult mennyei útjára – ekkor Hepernek, keletkezőnek hívták -, delelőre már érett férfiként érkezett a mennybolt közepére - ekkor Rének nevezték -, estére, mint Atum törődött, fáradt aggastyánként szállt az éji bárkába, és másnap ismét megifjodva kezdte meg nehéz útját. Az égi bárka orrán a haragos Széth őrködött, a vörös isten, és rettentő fegyverével tar­totta távol a napisten ellenségeit.” (Egyiptomi mítosz. Román József: Mítoszok könyve, Gondolat, Budapest, 1963)
 

 Franyó Zoltán (1887-1978): újságíró, szerkesztő, irodalomszervező, műfordító. Versfordításai három nagy gyűjteményben jelentek meg (Ősi örökség, Bécsi látomás, Atlanti szél)

Zsigmond Győző Égitest és néphagyomány. Égitestmagyarázás a romániai magyaroknál címmel írt doktori disszertációt (Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 1999).

*antropomorf: valamely dolgot, természeti jelenséget, képzeletbeli lényt emberi alakban ábrázoló, emberi tulajdonságokkal felruházó

 

Megjelent a 2009/2-es Cimborában

Honnan erednek a növények

Keszeg Vilmos

Honnan erednek a növények

Történetek a palackból

Bizonyára emlékeztek még, hogy nemrég olvas­hattatok itt a növényekhez kapcsolódó hiedelmek­ről. Most a növények keletkezését elmesélő apokrif történeteket tekintjük át. A mitológia szerint ugyan­is a növények létezése és tulajdonságaik mitológiai lényekkel való kapcsolatukkal magyarázhatóak. Mózes első könyve a világ teremtését mondja el. A keresztény Isten a második napon népesítette be nö­vényekkel a szárazföldet. S miután az embert is megalkotta, a növényeket neki rendelte alá.

Read More
Az állatok mítosza

Keszeg Vilmos

Az állatok mítosza

Történetek a palackból

A finn eposz, a Kaleva­la mondja el, hogy a búvárkacsa tojja a meg azt a tojást, amelyből a világ (az ég, a csillagok, a nap és a hold, a föld és az óceán) létrejön. A Csendes-óceán partjain élő indiánok úgy tudják, a holló elrabolta a Szürke Sas­tól a napot, a holdat, a csillagokat, a tüzet és a vizet, s azokat az embereknek ajándékozta. A Jeges-tenger kö­zelében élő szamojéd nép tagjai, a nyenyecek úgy tud­ják, a tűz használatát a jegesmedvétől tanulták el.

Read More
Az első ember születése

Keszeg Vilmos

Az első ember születése

Történetek a palackból

Isten megteremtette az eget és a földet, különvá­lasztotta a szárazföldet és a vizeket, a világosságot és a sötétséget, növényekkel, állatokkal és madarakkal né­pesítette be a földet, a vizeket és a levegőt, ezután lét­rehozta az első emberpárt, s a föld urává tette őket. A teremtésnek ezt a részét antropogenézisnek nevezzük, a történetet pedig antropogonikus mítosznak. A mi történetünk szerint a keresztény isten az embert a szóval teremtette, a teremtés hatodik napján, a maga képmására, egyszerre a férfit és a nőt. A teremtésnek ezek a részletei mind-mind figyelemre méltóak, mert sajátosak.

Read More