Fűzfánfütyülő
Hol vannak télen a gólyák?
Már az óvodában is tanulják a gyerekek, hogy a gólyák télen elutaznak melegebb vidékre. A nálunk élő gólyák többsége Afrika középső részére költözik el ideiglenesen. Az út több hétig is eltarthat, hiszen több ezer kilométert kell repülniük odáig. Az utóbbi években egyre több gólya testére szereltek olyan jeladó rendszert, amelynek segítségével nyomon követhető, hogy mikor hol vannak. Két ilyen fiatal gólya Apaj és Ipoly, akiknek útját a www.gilice.hu internetes oldalon lehet követni.
Milyen életűek a kétéltűek?
Nagyon sokszor tapasztalom, hogy sokan úgy gondolják: a kétéltűek azok az állatok, amelyek vízben és szárazon egyaránt képesek éldegélni, mint például a víziló vagy a krokodilok. Pedig nem így van! Tudományosan azokat az állatokat nevezzük kétéltűeknek, amelyek vízbe rakott petékkel szaporodnak, fiatalon (lárvakorukban) vízben élnek, majd felnőtt korukban képesek a szárazföldön is megélni. Legismertebbek közülük a békák, a gőték és a szalamandra.
A cincér-fizimiskáról
Egy ismert gyermekdalban a cincért nagybajszúként ábrázolják („nagybajuszú cincérek sétálgatni mentek...”). A valóságban azonban a csápjuk az, amely nagyon hosszú és amelynek révén könnyen felismerhetőek. Egyes fajoknál a csápok túlnyúlhatnak a test hosszán is. A cincérek lárvái általában korhadó fákban, gyökerekben fejlődnek ki, azok lebontásában van szerepük. Egyes fajok azonban elszaporodva károsak is lehetnek. A kifejlett állatok általában nagytestűek. A bogarak csoportjához tartoznak.