A front útjában
Történetek a palackból
A háborút nem csupán a frontkatonák szenvedik meg. Következményei kihatnak a hátország, a front vonulása által érintett vidékek, az otthon maradottak életére is. A háború anyagi áldozatokat követel, a harci felszerelés előállítását, a töméntelen hadköteles személy szállítását, táboroztatását és élelmezését, a sebesültek gondozását, a hadikárpótlást. Háborús időben kötelező a termények beszolgáltatása, az áruforgalom megszűnik, a boltokból hiányzik az élelmiszer, a ruházat. A front vonulása váratlanul és drasztikusan zavarja meg a civil lakosság életét.
Milyen volt Amerika?
Történetek a palackból
Kedves Cimbora-olvasók! Ha az elmúlt években rendszeresen követtétek a folyóiratot, megismerhettétek a magyar népmesék és népballadák legszebb típusait. A palackba zárt történetek számbavételét folytatjuk ebben az évben. Most azonban más jellegű történeteket szabadítunk ki az emlékezet palackjából. Hónapról-hónapra olyan témákat veszünk sorra, amelyek a ti környezetetekben is lekötötték a figyelmet. Ezekről azonban nem mondhatjuk el azt, hogy generációról-generációra, évszázadokon keresztül öröklődtek.
Új hold, új király
Történetek a palackból
Amint azt említettük már, a világ különböző tájain a Napot és a Holdat házastársakként tartják számon. Hol epekednek egymásért, hol viszályban állnak egymással. Ebből kiindulva Szibériában (szölkup, két népek) találtak magyarázatot a Hold sarlószerű alakjára.
Szerelmes a Nap a Holdba
Történetek a palackból
Talán ti is ismeritek a népdalunkat, amelyben ezt énekeljük. A Nap tehát szerelmes férfi, a Hold pedig csábító hölgy. Ez akár meglepő is lenne, ha más történetekből már korábbról nem tudnánk, hogy az égen egymást váltó Nap és a Hold epekednek egymásért. A két égitest antropomorf* tulajdonsága a legtöbb nép mitológiájában megtalálható. Hol lánytestvérek (szibériai népek), hol fivérek (ezek ikermítoszok), hol pedig házastársak.
Honnan erednek a növények
Történetek a palackból
Bizonyára emlékeztek még, hogy nemrég olvashattatok itt a növényekhez kapcsolódó hiedelmekről. Most a növények keletkezését elmesélő apokrif történeteket tekintjük át. A mitológia szerint ugyanis a növények létezése és tulajdonságaik mitológiai lényekkel való kapcsolatukkal magyarázhatóak. Mózes első könyve a világ teremtését mondja el. A keresztény Isten a második napon népesítette be növényekkel a szárazföldet. S miután az embert is megalkotta, a növényeket neki rendelte alá.
Az állatok mítosza
Történetek a palackból
A finn eposz, a Kalevala mondja el, hogy a búvárkacsa tojja a meg azt a tojást, amelyből a világ (az ég, a csillagok, a nap és a hold, a föld és az óceán) létrejön. A Csendes-óceán partjain élő indiánok úgy tudják, a holló elrabolta a Szürke Sastól a napot, a holdat, a csillagokat, a tüzet és a vizet, s azokat az embereknek ajándékozta. A Jeges-tenger közelében élő szamojéd nép tagjai, a nyenyecek úgy tudják, a tűz használatát a jegesmedvétől tanulták el.
Az első ember születése
Történetek a palackból
Isten megteremtette az eget és a földet, különválasztotta a szárazföldet és a vizeket, a világosságot és a sötétséget, növényekkel, állatokkal és madarakkal népesítette be a földet, a vizeket és a levegőt, ezután létrehozta az első emberpárt, s a föld urává tette őket. A teremtésnek ezt a részét antropogenézisnek nevezzük, a történetet pedig antropogonikus mítosznak. A mi történetünk szerint a keresztény isten az embert a szóval teremtette, a teremtés hatodik napján, a maga képmására, egyszerre a férfit és a nőt. A teremtésnek ezek a részletei mind-mind figyelemre méltóak, mert sajátosak.
Hogyan lett a világ
Történetek a palackból
Számunkra, keresztény emberek számára Mózes I. könyve mondja el, hogyan született a világ. S habár bizonyára emlékeztek rá, idézzük fel együtt a történetet. A teremtő legelőször különválasztotta az eget és a földet, a világosságot és a sötétséget, az égi vizeket a földi vizektől. Ezután az égen megteremtette a napot és a holdat, a földön különválasztotta a szárazföldet és a vizeket, majd az eget, a földet és a vizeket élőlényekkel népesítette be, a szárazföldre növényeket teremtett. Utoljára megteremtette az embert.
4. Pionírok a haza szolgálatában
Történetes történelem
A pionírtevékenységek sokrétűek voltak A kötelező és sokszor fárasztó meg unalmas hazafias nevelésen túl számos szórakoztató és kulturális programot is szerveztek a gyerekek számára, ezekre sokan örömmel emlékeznek vissza –Novák Csaba Zoltán Időutazás az átkosban sorozatának negyedik része.