Kard, kalapács, kalamáris
Arról van szó ugyanis, hogy az ember mint a Földön létező természeti környezet része egyből, „kész termékként” állt elő, ahogy azt évezredek óta a vallások tanították, avagy az élővilág lehetőségein belül hosszan alakult és finomodott, erősödött fizikailag, hogy méltó hordozója legyen egy valóban csodaszerűvé csiszolódott szellemiségnek? Mert azt tagadhatatlan tényként kezeli ma már mindenki, hogy ez a lény változott a legtöbbet s a leglátványosabban olyanná, aki nemcsak ösztöneinek enged, hanem öntudatára hallgat, nem csupán dorongot, csóvát, kardot forgatva tör a célra és győzedelmeskedik, de a láthatatlanul kicsit s a felfoghatatlanul nagyot is megérti, kristályszerkezetek és vegyi képletek titkát fürkész te ki s folyik elképesztően érzékeny és pontos műszereinek előállítása, a fegyver, kasza, kapa használata mellett, azzal párhuzamosan. Ennek a hosszú, a bolygónk létéhez, korához mérve persze nyúlfarknyi időnek a történéseit jellemzik és foglalják folyamatba ezzel a két szóval, fogalommal, hogy fejlődés, meg haladás.
Érdekes, hogy nagyjából az ismert történelem is ugyanannyit jelent: 5-6000 évnyit, amennyit a teremtés óta eltelt időnek tart a Biblia, avagy a mohamedán időszámítás. Ám a történelmet mai gondolkodásunk szintjén – a beszéd írásban való rögzítése óta számítjuk, függetlenül attól, hogy ami „írva vagyon” az sem feltétlenül mind csupa megbízható adat. Mindenképpen: ami azelőtt volt, azt történelem előtti időnek mondjuk. Ez pedig százszorosán hosszabb, mint a már kialakult ember, az írni, építeni tudó ember világa. Mondhatni: a történelem kezdetéig kifejlődött, fejlődött ki az ember. Az hogy eljutott a követ kőre tevő, értelmesen és tudatosan építkező fázisba –éppen ezt a nagy vizsgát jelenti: hogy keze-lába-elméje oly ügyes és gyakorlott lett, hogy amit azután, azóta művel, azt sikersorozatnak lehet tekinteni – annak a fura ellentmondásnak (idegen szóval: paradoxonnak) a beszámításával – hogy sok, szinte szüntelen háborúskodása közepette épp az lett jellemző, hogy „kő kövön nem marad” a nyomában. Persze ez szerencsére túlzás, hiszen a régmúlt számos felülmúlhatatlan alkotása – például a piramisok, az Akropolisz vagy a Colosseum, avagy a Stonehenge-i csillagvizsgáló és a Kínai Nagyfal – ha többé-kevésbé romos állapotban is, de még ma is látható. És az is jellemző volt a folyamatra, hogy míg egyik helyen már emeletes palotákat emeltek, más pontján a Földnek még barlangokban laktak.
A legfontosabb, hogy egy láthatatlan „célszalagot” átszakítva — szellemileg is átlépett egy újabb szakaszba, éppen annak révén, hogy megtalálta a nagy megoldást: annak módját, hogy rögzíteni s a rögzített formából újra előhívni lehessen a gondolatokat, tehát leírni és kiolvasni.
Ha egyedként és emberiségként addig fejlődött, hogy társadalomnak nevezhető már, ami azelőtt legjobb esetben csapat, csoportosulás, csődület, horda nevet érdemelt, akkor ennek az új minőségnek a nevében kezdődött el a lépegetés egy új, azóta is tartó folyosón vagy mozgó lépcsőn. Kezdetét vehette a haladása.
A jelenkori emberiségre tekintve, ma általánosan elismerhető, hogy amit „Nyugatnak” neveznek: az európai és amerikai társadalmak jutottak, már több száz éves előnyt élvezve, az élre. Képletesen és valóságosan náluk legmagasabbak a „felhőkarcolók”. Ám ez nem volt mindig így.
Megjelent a Cimbora 1997/2-es számában
A győzelmes írás
Kard, kalapács, kalamáris
Anélkül, hogy ezen el szoktunk volna gondolkodni, annyira természetesnek, magától értetődőnek vesszük: anyanyelvűnk révén máris egy kultúrkör részesei vagyunk. „Még nyílnak a völgyben a kerti virágok"... vagy „Hős vértől pirosult gyásztér sóhajtva köszöntlek"; hogyha nem emelkedett tartalmú példákat keresünk, akkor „Megy a juhász a szamáron" vagy „Ég a nap melegtől a kopár szik sarja"... Avagy bérmelyik népdal kezdő sora. Persze ebbe a kultúrkörbe az ilyen emlékezetben megtartott, mindenkitől ismert „belépők" vagy „jelszavak" révén bárki beléphet, aki érti nyelvünket, ahogy mi is részesei lehetünk más kultúrák mennyországának, ha felismerjük, hogy a „To be or not be" – vagy fordításban: „Lenni vagy nem lenni", ez Hamlet monológjának eleje és „Allons enfants de la patrie" az a Marseillaise kezdősora.
Mi a műveltség?
Kard, kalapács, kalamáris
Vannak az emberiség múltjában olyan dolgok, melyekről nem esik szó a szorosan vett történelemórákon, nem tartoznak a nyelvtan vagy más tantárgy neve alá begyűjtött kisebb-nagyobb tudásadaghoz. Persze attól függ, hogy mennyire vagyunk kíváncsiak valamire.