Szonda Szabolcs
Szonda Szabolcs költő, műfordító, szerkesztő, a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár igazgatója, 2005 óta a Cimbora szerkesztője. (A kép forrása: 3szek.ro)
Florin Irimia: A kínai kisautók rejtélye
(regényrészlet)
Cimbirodalom
Ki ne térne vissza felnőttként a gyermekkorába, akár egy kis időre is. Az akkor megélt érzésekért, élményekért is, amelyekről nem tudtuk, mennyire meghatározzák későbbi énünket, és talán azért is, hogy akkori önmagunkkal megpróbáljuk kideríteni, mit, miért és hogyan tettünk, gondoltunk, éreztünk, és újra felfedezzük viszonyulásunkat szűkebb-tágabb emberi környezetünkhöz.
„Lent az ég ragyog, fent a tenger”
Szabó Lőrinc (vers)világai és különbékéje
Kézfogás az irodalommal
2010-ben, születése 110. évfordulóján, összeállítást közöltünk Szabó Lőrinc (1900–1957) költészetének néhány meghatározó vonásáról, eleméről. Kiemeltük akkor, többek közt azt, hogy gazdag, változatos életművében hangsúlyosan jelen van a végletek összebékítésére utaló törekvés, ami abban is megnyilvánul, hogy egyaránt jelen van nála, ugyanazzal a természetességgel, a szabadvers és a kötött versforma (főként a szonett), a társadalmi témakör a maga konkrétumaival és az elvont keleti gondolkodásmódok iránti vonzalom, a gyermekversekre emlékeztető líra (Lóci- és Kis Klára-versek) és a filozofikus vers, a lírikusi érzékenység és a kimért, olykor kegyetlen tárgyilagosság.
Volt egyszer... a Nyugat
Időutazás egy százéves folyóirat szövegtörténetében
Kézfogás az irodalommal
Különös dolog az irodalom és a története: egyszerre érdekes benne az, hogy egy-egy költő, író milyen műveket hoz létre, amint az is, hogy milyen szerzői közösséghez tartozik, és annak milyen szerepe, súlya van. Van tehát az egyéni tevékenység, és van a csapatmunka is, illetve a kettő összefonódása, és ilyen szempontból válnak fontossá az irodalmi társaságok, körök, műhelyek, fórumok.
Az időkön átvonuló Erdély
Kós Károly
Kézfogás az irodalommal
Az erdélyi magyar kultúrának több meghatározó személyisége közül kiemelkedik Kós Károly. Több területen teljesedett ki nagy hatású munkássága – építészet, oktatás, szépirodalom, könyvszerkesztés, -tervezés és -kiadás, művészettörténet, néprajzkutatás, közélet stb. –, de ezek a területek mind egybekapcsolódtak az erdélyi gondolat, a transzilvanizmus révén, amelynek máig érvényes megfogalmazását neki köszönhetjük.
Időből kilógó verspillanatok
Weöres Sándor és Károlyi Amy
Kézfogás az irodalommal
Szilágyi Domokosról és Hervay Gizella után szinte kínálkozik, hogy Weöres Sándort és ugyancsak kiemelkedő irodalmi alkotást létrehozó feleségét, Károlyi Amyt hozzuk ezúttal közelképbe számotokra.
Világképek görbe tükörben
Hervay Gizella és Szilágyi Domokos
Kézfogás az irodalommal
A Kézfogás az irodalommal rovatban jó néhány alkalommal írtunk már erdélyi költőkről, így Szilágyi Domokosról (többet) és Hervay Gizelláról is (kevesebbet). Ezekből a közlésekből emlékezhettek arra, hogy a két költőt nemcsak alkotásaik rokon vonásai fűzik össze, hanem házastársak is voltak, közel három évig.Arról is írtunk, hogy tragikus sorsú családot alkottak.
Sulikezdés diáknaplóval
Gárdonyi Géza: Világtalan Miska. Egy tanuló naplója
Kézfogás az irodalommal
Különösebb kutatás nélkül kijelenthetjük talán, hogy az irodalom különböző műfajai közül az egyik legvonzóbb a napló. Az a többé vagy kevésbé személyes „vallomás”, amely betekintést enged szerzője mindennapjaiba, gondolataiba, lelkivilágába, miközben kisebb vagy nagyobb mértékben közösségéről, korának társadalmáról, közérzetéről stb. is tudósít, közvetlenül vagy közvetetten.
Derűs sorok, jókedvű szó-képek
Humor az irodalomban
Kézfogás az irodalommal
Sok olyan kérdéssel találkozunk, szinte naponta, amelyekre vagy nincsen megfelelő válasz, vagy a végletek között félúton lelünk rá.
Eleven jellemrajzok az időben
Ion Luca Caragiale
Kézfogás az irodalommal
Az, hogy valamelyik szerző életműve maradandónak, időtállónak bizonyul-e az irodalomtörténet szemszögéből és az olvasóközönség ízlése szerint is, több dologtól függ, több mindennek tulajdonítható.
Kalandok és meglepetések Mark Twainnel
Kézfogás az irodalommal
Nem túl gyakran, de megesik, hogy az irodalomtörténet búvárai meglepő részletekkel és adalékokkal szolgálnak egy-egy irodalmi nagyság életéről, alkotásairól. Olykor ez alapjaiban meg tudja rendíteni azt a képet, amely az illető szerzőről (pályáról, műről) kialakult, máskor módosítja, árnyalja, kiegészíti azt.
„Kegyetlenül szabad vagyok”
Faludy György (1910–2006) emlékezete
Kézfogás az irodalommal
Lapunk új sorozata 2006 őszén indult, és a sors úgy hozta, hogy Faludy Györgyről, akit akkor sokan és méltán – nem csak életkora miatt – tekintettek „a magyar költőfejedelemnek”, az új Cimbora-folyamban elhunyta kapcsán írtunk először.
Életleckék világok határán
Kézfogás az irodalommal
A modern magyar irodalom egyik legnagyobb hatású írójáról, Ottlik Gézáról többször szóltunk már a Cimbora hasábjain – annak ellenére, hogy életműve középiskolai tananyag.
Ki volt Assisi Szent Ferenc?
Kézfogás az irodalommal
Egyik legismertebb, élete és munkássága révén változó korokban is időszerű példázatú keresztény szent Assisi Szent Ferenc. 1226. október 3-án hunyt el, ünnepeként október 4-e került be a naptárba.
Kedvenc tantárgyak hasznáról
Kézfogás az irodalommal
Ezt biztosan nem lehet megúszni! Egyeseknek közületek már többször nekiszegezték a kérdést, másokra pedig ott leselkedik még az iskolaévek sűrűjében, és leginkább azt követően hangzik el, hogy „Na, milyen az iskolában?”