Kard, kalapács, kalamáris
Még csak azt sem tagadhatjuk meg e kevésbé fejlett „társadalom-képletektől”, hogy nem ismerik egy olyan-amilyen, számunkra célszerű jelrendszer áldásos következményeit. Bizonyos értelemben még fegyelmezettebben is reagálnak a parancsokra, mondhatni „katonásabban” hajtják végre egy bonyolult feladatrendszeren belül a maguk részét. Ám a beszéd, az emberi nyelv hatása az emberi lény életében ennél sokkal nagyobb szabású. Sokkal árnyaltabb. Minden abból ered, hogy az ember értelmes lény, nem egyszerűen ösztönöknek engedelmeskedik, hanem a tapasztalatoknak a fejében, a tudatában való felhalmozódása következtében már az ősember is gondolkodni képes lény volt.
A gondolatok közlése révén szüntelenül változott, gazdagodott az ember tudatvilága. A gondolatközlés eszköze pedig a tízezer, ha nem százezer évek alatt kifejlődött tagolt beszéd.
Vagy egészen pontosan: a nyelvek.
Előrebocsáthatjuk, hogy a több mint kétezer ma is élő (beszélt) nyelv mindenike egyaránt „fejlett”, alkalmas a legbonyolultabb közlések kifejezésére. A gondolatok közlése által megszerzett szellemi vagyonunk azonban nem öröklődik a végtelenségig apáról fiúra, hogyha valahogy nem rögzítik, a hagyományok ki vannak téve az emlékezet fogyatékosságainak, elmosódnak különben. Igaz, egyre újabb nyereség járul az előzőkhöz az újabb és újabb elgondolt, kigondolt, megtudott és megfogalmazott dolgok révén, ez pedig maga is tovább fejleszti, csiszolja a gondolkodó képességet, s egyre gyorsabb és változatosabb ütemet hoz a fejlődésbe. Azt is érdemes megvizsgálni, amit már a régiek hamar észrevették, hogy a beszédet, a gondolatokat rögzítő írás nem hoz-e olyan kényelemre szoktató valamit előtérbe, ami ártani fog a gondolkodásnak? Már az egyiptomiak, akiknek mitológiájában, hiedelem-világában Thot isten találta fel az írást és ajándékozta meg vele az embereket, úgy gondolták, hogy az emberek esetleg rábízzák magukat az írott feljegyzésekre, s ezáltal meggyöngül, vissza fejlődik gondolkodóképességük. Ma, jó ötezer évnyi „írott múlt” birtokában tudjuk, hogy ilyesmi soha nem következett be. Azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy az írás kezdetben a kevesek kiváltsága volt, ritka ember volt „írástudó”, míg ma az emberiség javarésze az. Ez még egy évszázaddal korábban sem volt így. A szóbeliség, a beszélt nyelv semmiképpen nem veszít ezáltal a jelentőségéből.
Ma már az egész emberiség, minden társadalom a földkerekségen egyetért abban, hogy írni-olvasni meg kell tanulnia mindenkinek. Ám még mindig marad a nagy kérdés: hogyha közel kétezer, vagy több mint ennyi nyelv van, legalább félezernyi írásmódot gyakorolnak ezek rögzítésére. Nagyon sok írásmód bizonyos eltűnt nyelvekkel együtt ki is veszett végleg a történelem folyamán. Két jellegzetes példa: az Itáliai félszigeten a rómaiak előtt élt etruszkok nyelve és írása; valamint az érdekes nevű Húsvét-szigetek bennszülötteinek nyelve és írása. Az utóbbi nép még él ugyan, csak egykori írását már maga sem ismeri fel: nem tudja elolvasni. Persze már alig van néhány ezekből az érdekes kis deszkalapokra írt szövegekből, melyeket egykori készítőik „beszélő fáknak” neveztek; úgyhogy jóformán gond sincs már velük, nincs amin fejet törni, hogy mégis megfejthessék valaha. Miután a nyelv maga is megváltozott, feledésbe merült, szép lassan eltüzelték őket. Tudjuk, hogy „rongo-rongo” embernek hívták azokat, akik még értették ezt az írást, a rejtelmessé vált „tau” nyelv rögzítő jét. Pedig mindez csak itt a szomszéd ban, 1915-ben történt, mikor Tomenika, az utolsó rongo-rongo ember leprában meghalt s a titkot magával vitte a sírba. Az eset valóságos kis „történelem-modell”. Az őskor pedig – hogyha ezt a szinte szemünk előtt lejátszódott, filmszerű eseményt vesszük alapul – íme belenyúlik a jelenbe. A legrégibb írásos emlékek összegyűjtése, kutatása, tanulmányozása külön tudománnyá vált. Még sok minden lappang, de fellelhető a legváratlanabb körülmények közt Kínától Dél- Amerikáig. És igaz, hogy csak vagy félezer éves – ám külön tudományágat alapított már a legrégibb nyomtatványok kutatása is. Az írások sokaságának kutatására pedig a nyelv, a könyv, a gondolkodás kutatásának szerteágazó szaktudományait hozták létre és táplálták a világ valamennyi kulturális centruma házatáján. A beszéd és az írás kiapadhatatlan forrása pedig ontja, ontja a nyersanyagot a még meg sem született tudósoknak is.
Megjelent a Cimbora 1998/3-as számában
A gazdaság s a kultúra
Kard, kalapács, kalamáris
Azt mondják, minden valahol ott kezdődött, amikor a tapasztalat rávezette az emberi lényt, hogy nem elég amit a természettől ügyessége, kitartása révén megszerzett, összegyűjtött, elragadott, de sajnos fel is élte egyik napról a másikra, egyik évről a másikra.
Kő kövön megmarad
Kard, kalapács, kalamáris
A jelenkori emberiség két legbűvösebb igéje, melyek hatalmas, vissza és előre ható távlatokat fejeznek ki: a fejlődés és a haladás. Egyik is, másik is összefüggésben áll egy ősrégi kérdéssel, melyet százötven éven belül tisztázott a tudomány.